Bezpieczny dom? Każdemu zależy, żeby taki stworzyć. Obserwujemy więc coraz większy wzrost znaczenia systemów automatyki budynkowej. Ale to nie jedyny powód. Lubimy wygodę i proste rozwiązania, a tych dostarcza technologia zdalnego sterowania, gdzie paroma kliknięciami kontroluje się pracę domowych sprzętów/instalacji.

Czym jest inteligentny dom?

 

Inteligentny dom (inaczej Smart Dom) to zbiór instalacji/urządzeń zintegrowanych w jeden system, którego działaniem zarządza się z poziomu smartfona, tabletu, rzadziej komputera. Każde z urządzeń może funkcjonować oddzielnie albo stanowić część rozbudowanej struktury. To z kolei oznacza, że można sterować pracą każdego z nich z osobna bądź całego systemu. Użytkownik sam decyduje o stopniu rozbudowy układu, o tym, jakie urządzenia do niego podłączyć i w jakiej ilości. Do jego stworzenia można wykorzystać następujące składowe: inteligentne gniazdka, oświetlenie, ogrzewanie, czujniki, system audio oraz alarmy i kamery do monitoringu domu.

 

Czym jest inteligentny dom?

Zasada działania inteligentnego domu

 

Inteligentny dom to system, który „reaguje” na polecenia domowników. Urządzenia połączone w sieć komunikują się między sobą i odpowiadają na komendy użytkowników wydawane przy użyciu smartfona, tabletu lub komputera. Jak to działa? Sprzęty łączą się ze sobą lub obsługującą je centralką za pośrednictwem bezprzewodowej sieci, najczęściej Wi-Fi.

 

Do zarządzania ich pracą służy specjalne oprogramowanie, które instaluje się na smartfonie, tablecie lub uzyskuje do niego dostęp z poziomu przeglądarki internetowej. Korzystając z dedykowanej aplikacji, można wykonywać dowolne operacje, np. podglądać obraz z monitoringu czy sterować pracą wybranego układu (ogrzewaniem, oświetleniem itp.).

 

Jak już wspomnieliśmy, zakres działania modułów można dopasować do własnych potrzeb, a z elementów tworzyć dowolne konfiguracje. Co ważne, obsługa odbywa się na odległość, jest możliwa także poza terenem budynku.

 

Dlaczego Smart Dom to dobre rozwiązanie?

 

Dom inteligentny to dobre rozwiązanie z kilku powodów: upraszcza wykonywanie codziennych czynności, poprawia wygodę życia, podwyższa bezpieczeństwo budynku i domowników, przy okazji zapewnia też spore oszczędności. Jak przydaje się na co dzień?

Komfortowa obsługa z kanapy, biura czy samochodu

Postęp technologii zmierza do maksymalizacji komfortu życia. Nie chcemy tracić czasu na „zwykłe” rzeczy ani zaprzątać sobie głowy błahostkami. Dom ma nam stwarzać idealne warunki do wypoczynku. Coraz częściej więc montujemy w oknach rolety zewnętrzne chroniące wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się, decydujemy się na bezobsługowe piece z możliwością kontroli temperatury w pomieszczeniach oraz wiele innych udogodnień.

Oczywiście funkcjonowaniem każdego z tych rozwiązań trzeba zarządzać, ale najlepiej robić to zdalnie aniżeli za każdym razem podchodzić do włącznika / urządzenia sterującego. Poza tym w lecie przyjemnie wraca się do domu, w którym panuje kojący chłód. Niestety w natłoku porannych obowiązków możesz zapomnieć opuścić rolety, a wtedy po powrocie czekać będzie na ciebie gorąc i duchota. Instalacja inteligentnego domu rozwiązuje ten problem – błąd szybko naprawisz, posługując się smartfonem, bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujesz.

Spokojna głowa

Szczerze, ile razy w drodze do pracy lub podczas spotkania biznesowego zdarzyło ci się zastanawiać, czy zgasiłeś światło na korytarzu albo wyłączyłeś żelazko? Pewnie setki. System inteligentnego domu uwolni cię od tego.

Korzystając z interfejsu, sprawdzisz, czy wybrane urządzenia zostały wyłączone, a jeżeli nie, zrobisz to zdalnie. Do tego będziesz mógł ściemnić światło lub całkiem wyłączyć oświetlenie w pokoju, zamknąć okna i drzwi, jeśli zostawiłeś je otwarte. System powiadomi cię o wykryciu ruchu, wybuchu pożaru lub zalaniu (oczywiście by stało się to możliwe, wcześniej trzeba zainstalować odpowiednie czujniki). Poza tym w każdej chwili będziesz mógł podejrzeć obraz z monitoringu i upewnić się, że nikt nie wtargnął na twoją posesję (szczególnie przydatne, gdy często nie ma cię w domu albo wyjeżdżasz na długie delegacje). W razie włamania lub kradzieży nagranie posłuży za dowód w sprawie.

Ziarnko do ziarnka…

System inteligentnego domu pozwoli ci zmniejszyć koszty utrzymania. Nadzór nad zużyciem prądu realizowany przez zdalne wyłączania urządzeń oraz regulacja poboru energii/opału przez kocioł grzewczy w zależności od aktualnego zapotrzebowania zaowocuje niższymi rachunkami.

Produkty podwyższające bezpieczeństwo budynku dostępne w naszym sklepie

Produkty podwyższające bezpieczeństwo budynku dostępne w naszym sklepie

 

W naszej ofercie znajdziesz kamery IP do budowy domowego monitoringu i bezprzewodowe wideodzwonki (pisaliśmy o nich we wpisie:Inteligentny wideo dzwonek bezprzewodowy, czyli połączenie dzwonnika z wizjerem. Zadbaj o bezpieczeństwo domowników). Minikamery wyposażone są w szerokokątne obiektywy, czujniki ruchu i podczerwieni oraz detektor dźwięku wykrywający np. płacz dziecka. Urządzenia rejestrują obraz w wysokiej rozdzielczości, zarówno w dzień, jak i w nocy. Po integracji z oprogramowaniem można oglądać obraz z kamery na żywo, udostępniać go innym lub odtwarzać wybrane nagrania. Urządzenia są łatwe w konfiguracji. Można je łączyć w większą sieć. Jeśli szukasz kamer do domu, zwróć uwagę na dwa modele: YI Dome Camera HD 1080p kamera IP oraz YI Home Camera 1080p kamera IP.

Natomiast wybrane modele bezprzewodowych wideodzwonków (polecamy np. Dzwonek bezprzewodowy Wi-Fi EKEN Video Doorbell V5 + odbiornik)  posiadają kamerę z szerokokątnym obiektywem, dzięki której można podejrzeć, kto stoi u drzwi, detektor ruchu i dwukierunkowy system audio do zdalnego prowadzenia rozmów. Powiadomienia o wizycie przychodzą na smartfona. Na jego ekranie można też wyświetlić zapisywany obraz. Urządzenia (odbiornik i nadajnik) komunikują się bezprzewodowo. Sprzęt działa na baterie, więc nie trzeba go podłączać do źródła zasilania.