Zamierzasz nagrywać jeżdżąc na motocyklu lub rowerze? Potrzebna ci kamera sportowa z dobrą stabilizacją obrazu i wytrzymałą obudową, która zniesie najtrudniejsze warunki jazdy. Jaką wybrać i gdzie ją zamocować: na kasku czy na motocyklu? Już wyjaśniamy!

 

Kamera do motocykla – jak się przyda?

Kamera na motocykl ma nie jedno lecz kilka zastosowań. Z jej pomocą nagrasz pamiątkowe filmy z wyjazdów i utrwalisz sportowe wyczyny. Filmy możesz później pokazać znajomym lub udostępnić na portalu społecznościowym, by podzielić się z innymi swoją pasją. Oglądając wideo ocenisz też swoje umiejętności i wychwycisz ewentualne błędy. Jeśli uświadomisz sobie braki, łatwiej będzie ci pracować nad techniką jazdy.

Kamera motocyklowa ma też tę zaletę, że rejestruje wszystko, co dzieje się na drodze. Może więc służyć za wideorejestrator. Do kolizji może dojść wszędzie, w najmniej oczekiwanym momencie, nawet jeśli jeździsz ostrożnie. Jako uczestnik zdarzenia będziesz musiał wykazać swoją niewinność. A co jeśli osoba, która spowodowała kolizję spróbuje obarczyć winą ciebie? Rekonstrukcja zdarzeń i relacje świadków pomogą ustalić prawdę, ale sprawę można załatwić jeszcze prościej, pokazując nagranie z całej sytuacji. Takie rozwiązanie jest szybsze, oszczędza sporo nerwów i zachodu.

Co więcej, materiał dowodowy w postaci wideo przyda się przy ubieganiu o odszkodowanie z tytułu wyrządzonych szkód. Dzięki nagraniu ubezpieczalnia nie będzie mogła zakwestionować podstawy roszczeń, a cały proces odszkodowawczy przebiegnie bez większych problemów.

 

Jaka kamera na motocykl? – nasze propozycje

Kamery sportowe na motocykl muszą spełniać wysokie standardy pod względem jakości i wytrzymałości. Sprzęt powinien rejestrować obraz w wysokiej rozdzielczości, dobrze znosić silne wstrząsy oraz działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Najlepiej aby jego obudowa była solidna i wodoodporna, bo wtedy niestraszne jej będą upadki, ulewne deszcze czy kąpiele błotne. Ważne żeby posiadał automatyczną stabilizację obrazu, która wyeliminuje uciążliwe drgania towarzyszące przemieszczaniu się.

Poza tym kamera motocyklowa powinna być łatwa w montażu. Dobrze żeby sprzęt oferował kilka możliwości instalacji, i to w różnych miejscach, nie tylko na motocyklu, ale i na ciele. Co jeszcze? Zwróć uwagę, czy kamera ma duże przyciski ułatwiające obsługę albo reaguje na komendy głosowe, czy została wyposażona w dotykowy wyświetlacz oraz intuicyjny interfejs. Mając na względzie powyższe parametry, przygotowaliśmy parę propozycji.

Kamery GoPro

Produkty marki GoPro to najlepsze kamery sportowe na rynku. Najnowsza seria Hero7 zachwyca swymi osiągami. W jej skład wchodzą trzy naprawdę solidne, lekkie i bardzo wytrzymałe modele. Każdy z nich redukuje drgania i zachowuje płynność między ujęciami. Modele GoPro Hero7 White oraz GoPro Hero7 Silver wyposażono w cyfrową stabilizację, natomiast GoPro Hero7 Black w rewolucyjną stabilizację HyperSmooth, która daje efekty porównywalne do nagrywania z użyciem gimbala.

Oprócz tego zaopatrzono je w mnóstwo przydatnych funkcji, takich jak sterowanie za pomocą komend głosowych, automatyczna optymalizację ujęć, strumieniowe przesyłanie filmów na portale społecznościowe, tryb nagrywania w 8-krotnie zwolnionym tempie. Podsumowując – idealnie sprawdzą się jako kamery motocyklowe.

Kamery EKEN

Kamery sportowe marki EKEN to rewelacyjna jakość w przystępnej cenie. Modele: EKEN H5S Plus oraz EKEN H6S nagrywają w 4K, z prędkością 30 klatek na sekundę. Warto dodać, że produkty EKEN HS5 oraz EKEN H6S zaopatrzono w REAL 4K, co oznacza, że nie przekształcają obrazu do tej rozdzielczości, tylko od razu w niej nagrywają. Każdy z produktów posiada elektroniczną stabilizację obrazu, wodoszczelną obudowę i dotykowy ekran. Urządzenia można obsługiwać zdalnie za pomocą pilota. Na uwagę zasługują też praktyczne funkcje Timelaps i samowyzwalacz. Do każdego ze sprzętów można dokupić akcesoria, które pozwolą zamocować kamerę na kask motocyklowy.

Kamery SJCAM

Z tej firmy polecamy dwa modele: SjCam SJ8 Pro oraz SjCam SJ7 Star. Kamera sportowa SJCAM SJ8 Pro nagrywa w 4K w 60 klatkach na sekundę. Do tego posiada duży dotykowy wyświetlacz o wysokiej czułości, mikrofon stereo, funkcję redukcji zakłóceń, 8-krotny zoom optyczny i bardzo wydajny akumulator. W kamerze sportowej SJCAM SJ7 Star z kolei wbudowano żyroskop i sensory akcelemetru, dzięki którym można nagrywać płynne ujęcia w trudnych warunkach. Urządzenie zapisuje zdjęcia w formacie RAW (duży zakres tonalny, brak utraty intensywności barw przy kompresji) i ma tryb Slow Motion.

 

Kamera DJI Osmo Action

To zdecydowana nowość na rynku – pierwsza kamera z przednim wyświetlaczem, na którym widać, że coś się dzieje. Stabilizacja Rocksteady działa niesamowicie, więc warto rozważyć tę kamerę, jeśli chcemy przy dużych wstrząsach zamontować kamerę do kierownicy motocykla, czy roweru. Więcej przeczytasz na stronie produktu tutaj

 

Gdzie zamocować kamerę?

Do każdego urządzenia dołączone są akcesoria montażowe, aczkolwiek do wielu produktów można dokupić gadżety dodatkowe, tak jak do kamery sportowej EKEN H9R czy kamery sportowej SJCAM SJ4000 i rozszerzyć zakres dostępnych opcji. Z ich pomocą kamerę można przymocować w różnych miejscach. Niżej omawiamy dostępne opcje.

Montaż na kasku

To bardzo popularne rozwiązanie z uwagi na wygodę i jakość nagrania. Przymocowana kamera do kasku jest w pewien sposób stabilizowana przez ciało, które amortyzuje większość wstrząsów, więc obraz tak mocno się nie trzęsie. Do tego rejestrowany jest z przodu, więc oglądając materiał, obserwujemy wszystko z perspektywy kierowcy. Sprzęt najlepiej ustawić z boku kasku, u jego góry, albo na goglach.

Montaż na zbiorniku lub owiewce

Obiektyw kamery zamocowanej na zbiorniku paliwa obejmuje swym polem widzenia zegary, drogę i część obszaru wokół niej. Szeroki kadr zapewnia ładne ujęcia. Natomiast sprzęt przyczepiony do owiewki nagrywa tylko drogę – na wideo nie widać elementów motocykla.

Montaż na zadupku lub wahaczu

Każde z rozwiązań gwarantuje nietypowe, efektowne kadry. Na ujęciach z kamery na wahaczu widoczna będzie część sylwetki i motocykla. Urządzenie zarejestruje wszystkie manewry, ale licz się z tym że kamerą przymocowaną w tym miejscu łatwiej o coś zahaczyć. Z tego względu bezpieczniejsze okazuje się mocowanie na zadupku. Przyczepiona do niego kamera uchwyci niemal całą twoją postać, nagra każdy ruch, a trudniej ją zgubić.

Pamiętaj, że kamera przymocowana do motocykla przejmuje część drgań maszyny. Każda nierówność na jezdni będzie „bardziej odczuwalna” i odbije się na jakości filmu. Dlatego decydując się na ten sposób montażu, wybierz produkt z dobrą stabilizacją.