Jaki wideorejestrator warto wybrać? Ranking kamer samochodowych

Na drodze może dojść do wielu niebezpiecznych zdarzeń – najczęstsze z nich to potrącenia, kolizje i wypadki. Czasem wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Niestety nieraz trudno ustalić sprawcę zdarzenia, udowodnić jego winę lub odtworzyć przebieg wydarzeń wyłącznie na podstawie zeznań świadków. Warto przygotować się na taką ewentualność. Jak? Wystarczy zamontować w samochodzie wideorejestrator.

 

 

Po co instalować w samochodzie wideorejestator?

 

Zacznijmy od początku. Wideorejestrator to kamera nagrywająca wszystko, co dzieje się z przodu lub z tyłu pojazdu, w którym została zamontowana. Urządzenie rejestruje obraz na bieżąco i zapisuje go na karcie pamięci w określonych interwałach czasowych, a więc „dzieli” całą trasę na kilkuminutowe filmiki. Z racji tego że karty micro SD mają ograniczoną zasobność, po ich zapełnieniu następuje nadpisanie starego zapisu nowym, chyba że się go zabezpieczy, korzystając z funkcji przeniesienia do „miejsca” wyłączonego z nadpisywania (może to być specjalny folder, do którego trafi filmik po naciśnięciu obsługującego tę funkcję przycisku).

 

Nagrania z kamery samochodowej okazują się przydatne zwłaszcza przy rozstrzyganiu sporów. Na ich podstawie można jednoznacznie określić sprawców zdarzeń drogowych lub zidentyfikować ich, jeśli uciekli z miejsca zdarzenia, a brakuje świadków. Mając w zanadrzu udokumentowane całe zajście, można łatwiej udowodnić swoją niewinność bądź „przedstawić” nieprzewidziane okoliczności zdarzenia, kluczowe przy ubieganiu się o odszkodowanie.

 

To jednak nie wszystko! Dobrej jakości kamery nagrywają obraz w wysokiej rozdzielczości i zachowują świetną płynność obrazu. Są zatem w stanie uchwycić szybko przemieszczające się obiekty np. rozpędzony samochód, a ze szczegółowych nagrań można odczytać numery tablic rejestracyjnych. Poza tym rejestrator samochodowy sprawdzi się w roli tradycyjnego aparatu – uwieczni wspaniałe widoki z wakacyjnej podróży.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery samochodowej? 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery samochodowej?

 

Ilość produktów dostępnych na rynku jest tak duża, że możesz mieć problem z wyborem kamery idealnej. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego podpowiadamy, jakie kluczowe parametry wziąć pod uwagę przy selekcji i jak zawęzić pole poszukiwań.

 

Cena, cena i jeszcze raz cena

 

Zastanów się, ile jesteś w stanie zapłacić za sprzęt, bo dzięki temu ograniczysz pole manewru. Kamery samochodowe o wysokich parametrach technicznych są droższe, ale zapewniają świetną jakość obrazu i oferują dużo więcej możliwości. Im większa rozdzielczość, tym wyraźniej widać każdy szczegół, nawet w gorszych warunkach oświetleniowych. Warto zatem trochę dołożyć i mieć pewność, że w razie potrzeby zarejestrowany materiał okaże się wartościowy.

 

Rozdzielczość i prędkość nagrywania

 

Za jakość nagrywanych materiałów odpowiada kilka czynników. Najważniejsze z nich to: rozdzielczość, płynność zapisywania obrazu, jakość obiektywu i rodzaj soczewki. Dobrą ostrość obrazu uzyskuje się za sprawą wysokiej rozdzielczości, zatem jeśli chcesz, żeby nie był „ziarnisty” ani rozmyty, kup kamerę o rozdzielczości FullHD (1080p) albo Ultra HD (2304 × 1296p). Kolejna sprawa to szybkość zapisywania obrazu – minimalna to 30 klatek na sekundę, a optymalna 60 klatek na sekundę. Oczywiście wyższy parametr zapewnia lepszą płynność obrazu i jakość odtwarzania, dzięki czemu oglądając filmik w zwolnionym tempie da się wychwycić więcej detali.

 

Jeżeli zaś chodzi o soczewki, to w kamerkach samochodowych stosuje się dwa rodzaje: plastikowe i szklane, przy czym te drugie mają nad pierwszymi niekwestionowaną przewagę. Szklane soczewki są trwalsze i pozwalają nagrywać obraz o lepszych parametrach technicznych. Producenci pokrywają je specjalnymi filtrami, które w mniejszym lub większym stopniu redukują słoneczne odblaski lub fale podczerwone, w efekcie czego nagrywany obraz jest wyraźniejszy. Nie bez znaczenia dla jakości filmów rejestrowanych w nocy jest też zastosowana w urządzeniu przysłona (oznaczana f/x.y). Im niższa wartość tego parametru, tym więcej światła dociera do matrycy, co przy nagrywaniu po zmroku ma niebagatelne znaczenie (więcej światła = mniej szumów). Ze swej strony polecamy kamerki samochodowe z przysłoną o wartości f/1.8 albo f/1.6.

 

Kąt widzenia

 

Wielkość kąta widzenia decyduje o szerokości kadru. Kamera do samochodu o szerszym kącie obejmie większy obszar, więc zarejestruje nie tylko to, co dzieje się na sąsiednim pasie, ale i na poboczu. Poza tym wyeliminuje tzw. martwe pola. Na jaką się zdecydować? Najlepiej kupić produkt o kącie widzenia między 140° a 170°.

 

Nasz ranking wideorejestratorów

 

Już wiesz, czym kierować się przy wyborze mini kamerki do samochodu, jednak żeby jeszcze bardziej ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy mały ranking kamer samochodowych. Oto nasze propozycje:

 

Xiaoyi Yi Smart Dash Camera

 

Xiaoyi Yi Smart Dash Camera to wideorejestrator marki Xiaomi (Xiaoyi to submarka tego producenta) z 2.7″ wyświetlaczem LCD umożliwiającym wygodne oglądanie filmików. Urządzenie nagrywa w jakości HD, Full HD i Ultra HD, więc zaspokoi najwyższe wymagania klientów. Yi Dash Camera obsługuje karty micro SD o pojemności od 8GB do 64 GB. To wygodny i prosty w obsłudze sprzęt z intuicyjnym interfejsem i kątem widzenia wynoszącym 165°. Wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak żyroskop, czujnik wstrząsów, funkcja ADAS, która ostrzega przed zagrożeniami na drodze, i G-Sensor do zabezpieczania nagrań.

 

MS3 Dash Camera

 

To wideorejestrator z kamerą cofania, który zapisuje obraz w jakości HD i Full HD. Posiada duży (3.0″), przejrzysty ekran LCD i przedni obiektyw o 170° kącie widzenia (kąt widzenia tylnej kamery wynosi 110°). MS3 Dash Camera nagrywa w 30 klatkach na sekundę. Przeznaczony do rejestrowania trasy, niemniej sprawdzi się też jako kamera parkingowa. Ma wbudowany wykrywacz ruchu, co podwyższa bezpieczeństwo pojazdu.

 

Xblitz Park Viev

 

To kamera samochodowa w formie lusterka, z naprawdę dużym wyświetlaczem (4.3”). Ma dwie kamery: przednią i tylną (ułatwiającą cofanie). Nagrywa w dużej rozdzielczości. Obejmuje swym zasięgiem pole widzenia o kącie 140°. Wyposażony jest w tryb nocny, diody doświetlające, automatyczne wyłączanie, nagrywanie i wygaszanie ekranu, a także detektor ruchu i czujnik grawitacyjny (G-sensor). Poza tym Xblitz Park Viev posiada wbudowany głośnik i mikrofon.

 

Xiaoyi Yi Mirror Dash

 

To produkt 3w1 łączący w sobie funkcje wideorejestratora, lusterka i kamery cofania. Urządzenie ma dwie kamery, przy czym przednia nagrywa w rozdzielczości Full HD (1080p), w 30 klatkach na sekundę, a tylna w 720p. Szerokokątny obiektyw przedniej kamery obejmuje swym zasięgiem obszar o kącie 138° i posiada przysłonę f/2.0, natomiast pole widzenia tylnej kamery wynosi 120°. Sprzęt wyposażono w 4,3” wyświetlacz, głośnik, mikrofon, Wi-Fi (umożliwia integrację ze smartfonem), micro USB, czytnik kart pamięci, automatyczne włączanie, które następuje z chwilą uruchomienia silnika, oraz trzyosiowe czujniki grawitacji.

 

Wideorejestratory to praktyczne urządzenia, które przydadzą się w wielu sytuacjach na drodze, dlatego warto wyposażyć w nie swój samochód.

Czym jest gimbal, jak działa i dlaczego warto z niego korzystać?

Kręcisz filmy aparatem, kamerą sportową lub smartfonem i zależy ci, by poprawić ich jakość niskim nakładem finansowym? W takim razie powinieneś zaopatrzyć się w gimbal – profesjonalne akcesorium stabilizujące sprzęt do nagrywania.

 

Czym jest gimbal i do czego służy?

 

Gimbal to stabilizator do aparatu fotograficznego, kamery, także sportowej i smartfona. Posiada bezszczotkowe silniczki, które redukują drgania powstałe przy zmianie położenia urządzenia zamontowanego w uchwycie. Zdecydowana większość gimbali dobrze współpracuje z aplikacjami mobilnymi umożliwiającymi wygodną edycję parametrów sprzętu. Urządzenia dostępne są w wersji jednoosiowej (stabilizacja w osi Y), dwuosiowej (stabilizacja w osi X i Y) i trzyosiowej (stabilizacja w osi X, Y, Z) z różnym zakresem funkcjonalności. Wybrane gimbale możecie zakupić Państwo w naszym sklepie.

 

Gimbale dostępne w sprzedaży różnią się między sobą nie tylko pod względem obsługiwanych osi, ale i innymi technikaliami. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę to:

 

  • czy gimbal współpracuje wyłącznie z wybranym rodzajem sprzętu, czy też obsługuje kilka różnych, pochodzących od różnych producentów
  • jak ciężki sprzęt można umieścić w uchwycie (maksymalna waga sprzętu)
  • jak duży sprzęt jest w stanie pomieścić uchwyt (w instrukcji pojawia się informacja co do jego minimalnych i maksymalnych wymiarów)
  • ile wynosi czas pracy na pełnym naładowaniu baterii (zwykle od kilku do kilkunastu godzin)
  • jakie i ile trybów pracy posiada urządzenie (zwykle droższe modele wyposażone są w trzy tryby pracy, takie jak sztywna stabilizacja kamery, płynne podążanie za poruszającym się obiektem oraz tryb wertykalny)
  • czy produkt wykazuje odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych np. wilgoć.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w gimbal

Dlaczego warto zaopatrzyć się w gimbal?

 

Gimbal to proste w obsłudze, niedrogie akcesorium. Korzystając z niego, można kręcić dużo lepsze jakościowo, pełne detalów filmy, które przyjemnie się ogląda. Stabilizacja obrazu pozwala wyeliminować drgania towarzyszące przemieszczaniu się z kamerą (charakterystyczne „podskakiwanie” obrazu wynikające z drżenia ręki), które często utrudnia skupienie uwagi na tym, co widoczne na ekranie czy zrozumienie przekazu. Urządzenie wygodnie się trzyma. Poza tym jest lekkie, więc nie męczy dłoni ani nie obciąża kręgosłupa. Pozwala w pełni wykorzystać potencjał kamery sportowej/smartfona lub aparatu.

 

Komu przyda się gimbal?

 

Gimbal przyda się każdemu, kto nagrywa materiały telefonem, aparatem lub kamerą Go Pro. Zaopatrzyć powinny się w niego także osoby ceniące wysoką jakość filmów, zajmujące się kręceniem vlogów, przygotowywaniem materiałów na YouTube i robieniem zdjęć do publikacji w mediach społecznościowych, w tym selfie. Gadżet okaże się też nieoceniony przy robieniu pamiątkowych zdjęć i filmów z wakacyjnych wyjazdów.

Gry zawsze pod ręką – retro konsole Game Boy

Sentymentalna podróż do początków gier, kiedy to nie wygląd graficzny, tylko interesująca akcja miała znaczenie. Im trudniej było przejść kolejny poziom, tym lepiej, a satysfakcja z wygranej była ogromna. Dla fanów takich tytułów jak Mario, Tetris czy Golden Sun mamy coś specjalnego – mini konsole CoolBaby, które pozwolą znów przenieść się do tamtych czasów. Chcesz zagrać? Spraw sobie retro Game Boy’a!

 

Czym jest Game Boy i jak powstał?

 

Game Boy to przenośna konsola do gier stworzona przez japońską firmę Nintendo. Do jej najcharakterystyczniejszych elementów należą krzyżakowy kontroler i kartridż na gry (to nośnik danych umieszczany w tylnej części urządzenia). Konsola trafiła na rynek w 1989 r. i w standardzie posiadała zainstalowaną grę Tetris, niemniej w kolejnych latach wydawano ją bez tejże gry, w niższej cenie. Lata świetności przenośnych konsol przypadły na lata 90. XX w., niemniej dziś znów wracają do łask. Wszystkim, którzy zamierzają sobie sprawić mini konsolę w stylu retro, polecamy ten produkt: https://medialove.pl/produkty/konsole/mini-konsola-coolbaby-czerwona/.

 

 

Parametry Game Boy’a

 

Każdy Game Boy składa się z procesora, wyświetlacza LCD i pamięci RAM. Poza tym zasilany jest bateriami AA lub AAA i posiada głośnik. Jego parametry przedstawiają się następująco:

 

Wyświetlacz

Starsze modele konsol wyświetlają obraz czarno-biały lub w odcieniach szarości, natomiast nowe w kolorze. Ekrany zastosowane w pierwszych konsolach bazują na LCD odbiciowym, co oznacza, że na spodzie mają lustro odbijające światło z zewnątrz. Niestety tego typu rozwiązanie nie pozwala komfortowo grać w gorszych warunkach oświetleniowych, dlatego późniejsze wersje produktu wyposażano już w podświetlenie umożliwiające korzystanie z urządzenia w nocy. Wielkość wyświetlacza wynosi ok. 2,5 do 3 cali.

 

Rozdzielczość

W większości produktów rozdzielczość wynosi 240×160 pikseli, więc obraz jest mocno ziarnisty, ale to przecież w tym tkwi cały urok konsol! Rozpikselowani bohaterowie i znikoma ilość detali to prawdziwy smaczek. Zresztą nie o jakość grafiki tutaj chodzi, ale o niezapomniany klimat i dobrą zabawę, której pierwsze na rynku gry dostarczały całe mnóstwo dzięki wciągającej fabule.

 

Wielkość i waga

Pierwsze konsole były dość duże, grube i ciężkie, ale z czasem zaczęto je odchudzać, by poprawić wygodę użytkowania. Stąd też osiągnęły kieszonkowe rozmiary.

 

Kartridże

Kartridże to nośniki, na których zapisywano gry. W zależności od modelu konsoli miały różną pojemność. Aktualnie dostępne są i takie, które wczytują grę z karty SD. Aby uruchomić gierkę, należy najpierw nagrać ją na kartę SD przy pomocy dedykowanego oprogramowania, później umieścić ją w kartridżu, a ten włożyć do portu w konsoli. Świetne rozwiązanie, gdy nie posiada się konsoli z „kompatybilnością wsteczną” (funkcja pozwala odtwarzać gry przeznaczone na starsze modele Game Boy’ów).

 

Zasilanie

Przeważnie przenośne konsole działają na baterie alkaliczne: paluszki AA lub AAA, jednak można spotkać i takie z akumulatorem jonowo-litowym (ma go np. oferowana przez nas konsola CoolBaby) podłączane do ładowarki.

 

Zalety Game Boy’ów

 

Przenośne konsole pozwalają poczuć niezapomniany klimat i przenieść się do czasów, kiedy fabuła a nie oprawa graficzna decydowała o atrakcyjności gry. Game Boy stanowi idealny gadżet dla miłośników retro gier, który za sprawą kompaktowych rozmiarów można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. To swego rodzaju mini centrum rozrywki, z którego można skorzystać w każdej wolnej chwili. Zaletą konsoli jest też uniwersalność – nie ma żadnych ograniczeń wiekowych co do korzystania z niej, toteż sprosta oczekiwaniom zarówno starszych, jaki i młodszych graczy.

 

 

 

 

Myszki pionowe – ergonomia dla Twojej wygody

Nienaturalne ułożenie ręki podczas używania myszki komputerowej może powodować poważne problemy m.in. dolegliwości bólowe lub zwiększone napięcie mięśni. Jeśli więc dużo korzystasz z komputera, zarówno w domu, jak i w pracy, pomyśl o wygodniejszym i zdrowszym rozwiązaniu, jakim są myszki pionowe.

Czytaj dalej

Który model kamery EKEN wybrać?

Kamery sportowe EKEN to wysokiej jakości produkty, w dodatku przystępne cenowo. Firma może pochwalić się kilkoma ciekawymi modelami o świetnych parametrach technicznych. Sprzęty oznaczone są cyframi i wizualnie do siebie podobne, co może utrudnić wybór. Postanowiliśmy więc zwrócić uwagę na zalety każdego z nich i dzielące je różnice.

Czytaj dalej

X