Lubimy kupować przez internet – jest taniej, szybciej i wygodniej. Ale w sieci łatwiej też paść ofiarą oszustwa. Nie brak pseudosprzedawców, których głównym celem jest wyłudzenie pieniędzy. Prężnie działają także cyberprzestępcy. Jak chronić się przed atakami, obniżyć ryzyko przechwycenia wrażliwych danych i robić bezpieczne zakupy online?

Wiarygodność sklepu

 

Zanim zrobisz zakupy przez internet, zweryfikuj wiarygodność sklepu/sprzedawcy. Sprawdź, czy firma widnieje w rejestrze CEIDG lub KRS, posiada NIP lub REGON (jeśli nie ma takiej informacji na stronie, zajrzyj do elektronicznego spisu przedsiębiorców). Zorientuj się, czy na witrynie zamieszczono dane kontaktowe. Napisz maila lub zadzwoń pod podany numer, by przekonać się, czy przy ich pomocy rzeczywiście można skontaktować się ze sprzedawcą. Możesz też wpisać w okno wyszukiwarki adres siedziby firmy i zobaczyć, czy i co wyświetla się pod nim w mapach Google. Wszelkie nieścisłości, brak lub zatajenie którejkolwiek z powyższych informacji powinny wzbudzić twoją czujność, bo mogą wskazywać na nieuczciwość sprzedawcy.

 

Certyfikowana jakość

 

Z reguły duże, znane sieci sprzedaży mogą pochwalić się certyfikatami zaufania, takimi jak „Trusted Shops” lub „Rzetelna Firma”. Certyfikaty przyznawane są na podstawie niezależnego audytu, w ramach którego sprawdza się wiarygodność firmy i jej bezpieczeństwo dla klientów. Poświadczające je znaki graficzne umieszcza się w dobrze widocznym miejscu na stronie, aczkolwiek ich brak nie przesądza sprawy. Mnóstwo mniejszych, rzetelnych sklepów funkcjonuje bez nich, toteż należy je traktować jako wskazówkę, jeden z wyznaczników jakości, a nie jak podstawę wyboru sprzedawcy.

Wiarygodność sklepu

Zakupy w domu, z własnego komputera

 

Rób zakupy w internecie tylko w domu, używając własnego komputera, tabletu czy smartfona. Dzięki temu nie narazisz się na przechwycenie personaliów lub kradzież danych do logowania. Sprzęt biurowy lub pożyczony od znajomego mogą być słabo zabezpieczone przed atakami. Nie wiesz przecież, czy w ogóle i jakie programy zostały na nich zainstalowane, ani kto jeszcze będzie z nich korzystał. Nie możesz również mieć pewności, że są wolne od wirusów albo złośliwego oprogramowania. Poza tym do otwartej sieci bezprzewodowej łatwo się podłączyć. Może to zrobić każdy. Hakerzy tylko czekają na taką sposobność. Włamanie się na urządzenie i przechwycenie wrażliwych danych zajmie im kilka chwil, a ty nawet nie będziesz o tym wiedział.

 

Zabezpieczenia na stronie

 

Każdy sprzedawca zobowiązany jest zabezpieczyć dane klientów przed dostępem osób niepowołanych. Często ochronę tę realizuje się za pomocą szyfrowanie SSL. O tym, że zostało one zastosowane na stronie, świadczy zielona kłódka znajdująca się w polu adresu internetowego oraz znacznik https:// przed nazwą domeny. Prawdopodobieństwo wycieku danych z witryny szyfrowanej SSL jest naprawdę znikome. Zalecamy więc kupowanie przez internet wyłącznie za pośrednictwem takich sklepów.

 

Oprócz tego na stronie powinna się znaleźć Polityka Prywatności wyjaśniająca, kto przetwarza dane użytkownika, jakie informacje na jego temat są zbierane i do jakich celów będą one wykorzystywane. Konieczne jest także wyszczególnienie praw przysługujących klientowi z tytułu ochrony danych osobowych. W każdym godnym zaufania sklepie przed złożeniem zamówienia zostaniesz poproszony o potwierdzenie, że zgadzasz się z zasadami Polityki Prywatności oraz postanowieniami Regulaminu. Zapoznaj się więc dokładnie z treścią każdego z nich. Jeżeli nie ma ich na stronie, a sprzedawca nie wymaga od ciebie udzielenia zgody na przetwarzanie danych osobowych ani potwierdzenia znajomości wspomnianych dokumentów, lepiej zrezygnuj z zakupów. I na koniec: pamiętaj, by po złożeniu zamówienia wylogować się z konta!

 

Ostrożnie z linkami w mailach

 

Phishing to jedna z najczęstszych metod wyłudzania danych lub pieniędzy. Polega na tym, że cyberprzestępcy podszywają się pod bank lub sklep internetowy. Żeby zyskać wiarygodność w oczach klienta tworzą witryny łudząco podobne do „oryginalnych”. Następnie rozsyłają wiadomości mailowe do odbiorców, z prośbą o kliknięcie umieszczonego w nich odnośnika służącego potwierdzeniu lub weryfikacji danych. Czasem treść e-maila dotyczy promocji lub super oferty, a linki kierują do produktów, których kupnem możesz być zainteresowany. Nie daj się na to nabrać.

 

Jeśli otrzymasz taką wiadomość, nie otwieraj odnośnika! Zamiast tego, wpisz adres strony w okno wyszukiwarki i przejdź na nią, korzystając z rankingu wyników. Żadne systemy bankowe nie działają w wyżej opisany sposób. Ciężko też znaleźć sklep internetowy, który wymagałby e-mailowej weryfikacji tożsamości klienta. Najczęściej wszystko odbywa się z poziomu strony internetowej i sprowadza do logowania na konto przy pomocy loginu i hasła albo wypełnienia formularza.

 

Bezpieczne sposoby płatności

Bezpieczne sposoby płatności

 

Nieważne, czy kupujesz słuchawki za kilkadziesiąt złotych, radio samochodowe za kilkaset złotych czy drony do firmy za kilka, kilkanaście tysięcy złotych, zawsze płać za nie przelewem, wirtualną kartą kredytową lub korzystając z popularnych systemów płatności (np. PayPal lub Przelewy24). To sprawdzone i bezpieczne rozwiązania.

 

Systemy płatności wymagają integracji z silnikiem sklepu, na co raczej nie zdecyduje się żaden oszust. Poza tym firmy pośredniczące w przelewach monitorują transakcje i biorą pełną odpowiedzialność za przelane środki. Natomiast wirtualną kartą kredytową można regulować wyłącznie płatności internetowe. Co więcej, właściciel sam zasila ją środkami z konta, kwotą, jaką uzna za stosowną.

 

Dokumentacja potwierdzająca zakupy

 

Jak bezpiecznie kupować przez internet? Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Przygotuj się na wypadek ewentualnych problemów, takich jak niedostarczenie towaru czy wysłanie produktu niezgodnego z zamówieniem. Gromadź dokumentacje potwierdzającą transakcję i zachowuj korespondencję ze sprzedawcą. Wydrukuj potwierdzenie złożenia zamówienia lub wykonania przelewu, skopiuj widok strony sklepu bądź oferty i zapisz ją na dysku komputera.

 

Już wiesz, jak kupować przez internet, by nie narazić się na utratę pieniędzy czy przechwycenie danych. Życzymy zatem spokojnych, udanych zakupów!