Jeszcze kilkanaście lat temu monitorowano przede wszystkim obiekty użyteczności publicznej, centra handlowe, biura, banki i sklepy. Dziś kamery coraz częściej instalujemy w swoich domach. Wśród produktów rekomendowanych do budowy domowego monitoringu znajdują się kamery IP Wi-Fi. Jak działają, jakie wybrać i dlaczego warto zainstalować je w domu?

 

Kamera IP – zasada działania

 

Kamera IP, podobnie jak kamera analogowa, rejestruje materiał na żywo, z tym że obraz skanowany jest w całości i przekształcany do postaci cyfrowej, a następnie przesyłany za pośrednictwem Wi-Fi lub kablem do wybranej sieci. Dostęp do nagrań uzyskuje się z poziomu przeglądarki. Aby obejrzeć nagranie, należy w oknie adresu przeglądarki internetowej wpisać adres IP urządzenia. Wcześniej jednak trzeba skonfigurować kamerkę IP w panelu administracyjnym. Filmiki można oglądać na laptopie, stacjonarnym komputerze lub smartfonie podłączonym do tej samej sieci co kamera.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę IP

Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę IP?

 

Oferta kamer do budowy monitoringu domowego jest naprawdę obszerna, więc żeby ułatwić Ci przebrnięcie przez gąszcz propozycji, podpowiadamy, na których aspektach skupić uwagę. Niżej omówione kwestie to te najistotniejsze z perspektywy funkcjonalności i wygody użytkowania urządzenia. Zatem do rzeczy.

 

Jakość obrazu

 

Najlepszą jakość filmów oferują kamery  o rozdzielczości 1,3 Mpx do 2 Mpx, nagrywające w HD lub Full HD, w 20-30 klatkach na sekundę. Sprzęt o takich parametrach rejestruje najdrobniejsze szczegóły, „tworzy” wyraźne obrazy bez szumów. Dobrze też, jeśli urządzenie jest wyposażone w zoom do przybliżania detali. Poza tym powinno mieć funkcję pracy w trybie nocnym albo bezinwazyjny system podczerwieni, dzięki którym nagrania wykonywane po zmroku czy przy słabym oświetleniu będą miały świetną jakość.

 

Obiektyw i jego zakres

 

Najlepiej zaopatrz się w kamerę wewnętrzną z szerokokątnym obiektywem albo kamerę IP obrotową, bo pozwolą wyeliminować martwe strefy. Tego typu rządzenia obejmują swym zasięgiem szerokie pole widzenia. Ustawione w odpowiednich miejscach umożliwiają monitorowanie całego pomieszczenia. Warto dodać, że szerokokątne obiektywy mają tendencję do rozciągania obrazów, więc jeśli chcesz, aby wyglądały bardziej naturalnie, wybierz model wyposażony w korekcję aberracji.k

Podgląd i zapis obrazu

 

Administrowanie domowym monitoringiem powinno być wygodne, dlatego radzimy wybrać kamery IP Wi-Fi, które da się obsługiwać korzystając z komputera lub smartfona. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu dedykowanej aplikacji na wybranym urządzeniu można oglądać rejestrowany materiał na żywo, zarządzać pracą kilku kamer jednocześnie, odtwarzać poszczególne nagrania (dowolnie przewijać w przód i w tył) oraz udostępniać je wybranym osobom. Sprzęt powinien oferować zapis materiału nie tylko na karcie pamięci, ale i w tzw. chmurze (zabezpieczenie na wypadek utraty lub kradzieży).

 

Dodatkowe funkcje

 

Wybierając kamerę Wi-Fi do domu, sprawdź, czy ma takie funkcje jak detekcja ruchu, detekcja dźwięku i komunikacja audio w dwóch trybach. Detekcja ruchu pozwala śledzić poruszający się obiekt – kamera cały czas „podąża” za nim, więc nie ma mowy, by zniknął z pola widzenia. Co więcej, oprogramowanie do obsługi urządzenia może powiadomić Cię o zdarzeniu SMS-em (wcześniej trzeba wprowadzić odpowiednie ustawienia).

 

Na podobnej zasadzie działa detekcja dźwięku, z tym że zamiast ruchu wykrywa dźwięki np. płacz dziecka. Oczywiście i w tej sytuacji system może wysłać powiadomienie alarmowe na Twojego smartfona, o ile wcześniej skonfigurujesz oprogramowanie.

 

Przydatna jest też komunikacja audio w dwóch trybach. Tryb intercom działa na zasadzie walkie-talkie – aby osoba znajdująca się w pomieszczeniu z kamerą usłyszała komunikat, należy nacisnąć odpowiedni przycisk i wypowiedzieć słowa do mikrofonu. Natomiast tryb hands-off, bo w taki też wyposażone są kamery IP, pozwala na wymianę zdań bez konieczności naciskania przycisku (połączenie jest stałe, a rozmowa odbywa się w formie ciągłej).

 

Korzyści z monitoringu domowego

 

Na domowy monitoring decyduje się coraz więcej osób. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ rozwiązanie ma mnóstwo zalet. Dzięki kamerom monitoringu można obserwować, co dzieje się w domu podczas nieobecności, poprawić bezpieczeństwo budynku i zabezpieczyć mienie. Poza tym nagrania mogą pomóc zidentyfikować sprawcę włamania. Kiedy i w jakich sytuacjach się na niego zdecydować?

 

Bezpieczny maluch

 

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Korzystając z domowego monitoringu, dowiesz się, co maluchy robią, gdy akurat na nie nie zerkasz i czy są bezpieczne, gdy nie ma Cię w domu. Będziesz też mógł sprawdzić, czy niania właściwie zajmuje się Twoimi pociechami i wywiązuje się z ustaleń zawartych w umowie. Co więcej, kamera IP wewnętrzna może posłużyć za elektroniczną nianię. Jeśli zamontujesz ją w pokoju malca, np. nad łóżeczkiem, nie będziesz musiał co chwilę do niego zaglądać i kontrolować, czy wszystko w porządku. Jeśli się rozpłacze, przyjdziesz go utulić lub uspokoisz przemawiając łagodnym głosem do mikrofonu urządzenia.

 

Osoby starsze pod troskliwą opieką

 

Opiekujesz się osobą starszą, wymagającą ciągłej uwagi? Kamera do monitoringu ułatwi Ci to zadanie! Dzięki monitoringowi będziesz w stanie obserwować, czy nie dzieje się u niej nic złego albo sprawdzić, czy akurat nie potrzebuje pomocy. Jeśli wybierzesz kamerę wyposażoną w głośnik i mikrofon, usłyszysz wezwanie i będziesz mógł natychmiast zareagować. Tym sposobem osoba starsza będzie wiedziała, że w każdej chwili może liczyć na Twoje wsparcie, a Ty zyskasz spokój ducha.

 

Dom cały czas na oku

 

Monitoring to świetne wyjście, jeśli często wyjeżdżasz lub całe dnie spędzasz w pracy, bo pozwoli Ci być na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w domu. Na nagraniach sprawdzisz, jak sprawuje się Twój pupil albo czy nastoletnie dzieci wracają o odpowiedniej porze. Do tego zabezpieczysz mienie na wypadek kradzieży – złodziej widząc kamery, może zrezygnować z łupów, a jeśli tego nie zrobi, nagrania mogą pomóc zidentyfikować jego tożsamość.

 

Szukasz profesjonalnej kamery do monitoringu domowego? Zajrzyj tutaj: https://medialove.pl/kategoria-produktu/monitoring/, by poznać nasze propozycje!