Ile razy zdarzyło Ci się zapomnieć ładowarki do telefonu lub kabel w trakcie jazdy zaplątał się o lewarek? Kable ograniczają mobilność, a każdy lubi wygodę, dlatego doskonałą alternatywą dla tradycyjnych produktów są ładowarki indukcyjne, wspierane przez technologię bezprzewodową.

 

Na jakiej zasadzie działa ładowarka indukcyjna?

 

Ładowarka indukcyjna wykorzystuje ładowanie bezprzewodowe oparte na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Zasada działania mechanizmu jest bardzo prosta. W ładowarce znajduje się długi zwinięty przewód – cewka nadawcza – wokół którego w chwili przepływu prądu przemiennego powstaje pole elektromagnetyczne. Smartfon wyposażony jest z kolei w cewkę odbiorczą (umieszcza się ją w środkowej części plecków telefonu albo tuż pod baterią), w której pod wpływem działania pola elektromagnetycznego powstaje prąd zasilający baterię. Ładowanie indukcyjne następuje tylko wtedy, gdy cewka odbiorcza znajdzie się w zasięgu pola elektromagnetycznego, co zwykle jest równoznaczne z położeniem smartfona na ładowarce.

 

Jak ładować telefon w samochodzie?

 

Oprócz ładowarek indukcyjnych przeznaczonych do użytkowania w domu lub w biurze w sprzedaży są i takie, które umożliwiają ładowanie telefonu komórkowego w samochodzie. Tego typu akcesoria najczęściej mają postać uchwytów mocowanych na kratce nawiewu lub desce rozdzielczej albo przytwierdzanych przyssawką do szyby. W ramiona uchwytu wkłada się telefon, a samą ładowarkę podłącza do źródła zasilania, np. zapalniczki samochodowej bądź USB, żeby wytworzyć w jej cewce pole elektromagnetyczne. Ładowanie smartfona następuje automatycznie po umieszczeniu telefonu w uchwycie – cewka w smartfonie pozyskuje energię z pola magnetycznego, natomiast układ przekształca ją w prąd potrzebny do uzupełnienia poziomu baterii.

 

Aby ładowanie indukcyjne było możliwe, zarówno ładowarka, jak i smartfon muszą spełniać standard Qi. Jeżeli telefon komórkowy nie jest wyposażony w cewkę odbiorczą, to nic straconego! Do wielu modeli można dokupić specjalną nakładkę mocowaną na pleckach.

 

Ładowarka indukcyjna do samochodu – zalety z korzystania

 

Ładowarka indukcyjna to gadżet, który mocno ułatwia życie. Sprawia, że używanie telefonu podczas prowadzenia auta jest wygodniejsze. Odebranie połączenia nie wymaga odpięcia kabla – wystarczy sięgnąć po smartfon, a po skończonej rozmowie odłożyć go na miejsce, bez konieczności ponownego wtykania kabla ładowarki do gniazda.

 

Poza tym zwiększa bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Nie trzeba odrywać wzroku od tego, co dzieje się na jezdni, żeby podłączyć czy odłączyć kabel. Nic nie rozprasza uwagi, więc można całkowicie skupić się na wykonywaniu manewrów.

 

Co jeszcze? Upraszcza obsługę smartfona. Zmienić ustawienia, odebrać telefon czy wprowadzić dane do nawigacji GPS można, gdy urządzenie cały czas znajduje się w uchwycie. Konkretne akcje wywołuje się, stukając w wyświetlacz, bez potrzeby ujęcia smartfona w dłoń.

 

Jaką ładowarkę indukcyjną kupić? 

Jaką ładowarkę indukcyjną kupić?

 

Bezprzewodowe ładowarki samochodowe różnią się między sobą kilkoma kluczowymi parametrami. Którym z nich przyjrzeć się bliżej przy podejmowaniu decyzji zakupowej? Już podpowiadamy!

 

Design

 

Miejsce montażu ładowarki indukcyjnej w samochodzie powoduje, że jest jednym z widoczniejszych elementów wyposażenia. Jeśli zależy Ci na jednolitym efekcie, postaw na produkt dopasowany stylistycznie do designu smartfona lub tapicerki samochodowej. Wybierz urządzenie eleganckie, dopracowane w najdrobniejszym szczególe.

 

Jakość wykonania

 

Częsta eksploatacja akcesorium niesie ze sobą ryzyko jego szybszego zużycia się. Warto zainwestować w produkt wysokiej jakości, wykonany z wytrzymałych i solidnych materiałów o mniejszej podatności na uszkodzenia mechaniczne np. z aluminium (aluminiową obudowę zastosowano np. w tej ładowarce indukcyjnej Baseus BIG EARS) lub mocnego tworzywa sztucznego. Dobrze też, żeby akcesorium było pokryte warstwą antypoślizgową lub posiadało magnes przytrzymujący telefon. Rozwiązania te obniżają prawdopodobieństwo wysunięcia się telefonu z uchwytu pod wpływem uderzenia.

 

Kompatybilność

 

Do dyspozycji masz ładowarki dedykowane konkretnym modelom smartfonów lub uniwersalne, do których pasuje większość telefonów dostępnych w sprzedaży (taką jak ta: https://medialove.pl/produkty/chargers/ladowarka-indukcyjna-samochodowa-qi-automatyczna/). Z ładowarką uniwersalną jest o tyle lepiej, że w razie wymiany smartfona na nowszy, nie trzeba kupować nowej. Nawet jeśli nowe urządzenie nie będzie obsługiwało technologii indukcyjnej, to zawsze można dokupić specjalną nakładkę, o której wspominaliśmy wyżej.

 

Rozmiar

 

Chodzi nie tylko o rozmiar ładowarki, choć i ten parametr jest ważny, ale o wielkość powierzchni aktywnej. Dużą ładowarkę lepiej zamontować w miejscu, które nie będzie ograniczało ruchów ani utrudniało obsługi systemów czy radia. Jeżeli zaś chodzi o powierzchnię ładowania, to im większa, tym wygodniej korzysta się z akcesorium. Ma to szczególne znaczenie przy użytkowaniu  dużych smartfonów, bo wpływa na szybkość uzupełniania poziomu baterii.

 

Natężenie ładowania

 

Natężenie decyduje o tempie ładowania baterii, więc im wyższe, tym mniej czasu zajmuje pełen cykl. Optymalne natężenie to 9V obecne w lepszej klasy urządzeniach, niemniej 5V też daje zadowalające rezultaty. Jeśli dużo korzystasz ze smartfona i bateria szybko się wyczerpuje, rozważ kupno akcesorium z funkcją szybkiego ładowania (Quick Charge).

 

Dodatkowe opcje

 

Ładowarka bezprzewodowa do samochodu może być wyposażona w dodatkowe opcje, takie jak dioda sygnalizująca rozpoczęcie i zakończenie procesu ładowania oraz wyświetlacz LED/LCD wskazujący poziom naładowania baterii.

 

Poza tym niektóre modele, np. Baseus Heukij, posiadają ruchomą głowicę, która pozwala dostosować uchwyt do własnych preferencji. Dzięki tej funkcji można zmieniać położenie smartfona i ustawiać go na odpowiedniej dla siebie wysokości.

 

Nowoczesne rozwiązanie stanowią też czujniki dopasowujące rozstaw ramion uchwytu do wymiarów telefonu. Ramiona same się rozszerzają i, tuż po umieszczeniu telefonu w uchwycie, same się na nim zaciskają. Nie trzeba więc ręcznie regulować ich rozstawu. Ładowarką wyposażoną w taki czujnik jest m.in. ta: https://medialove.pl/ladowarka-indukcyjna-samochodowa-qi-automatyczna/

 

Bezprzewodowe ładowarki samochodowe to wysoce praktyczne akcesorium. Stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych ładowarek, które powoli odchodzą w zapomnienie. Kosztują niewiele, a wyraźnie poprawiają komfort jazdy.