Praca w organach ścigania wiąże się z dużym ryzykiem. W czasie interwencji lub wizyty komorniczej może dojść do nieprzyjemnych sytuacji, które stworzą realne zagrożenie dla zdrowia lub życia funkcjonariusza. Częstym zjawiskiem są też próby oszustwa podczas kontroli drogowych czy fałszywe zeznania podczas zatrzymania. Dlatego by zwiększyć bezpieczeństwo osób pracujących w służbach mundurowych i wyeliminować tego typu sytuacje stworzono specjalny typ kamery, jaką jest kamera osobista.
Na skróty
Kamera osobista – na to zwróć uwagę przy wyborze?
Ze względu na rosnące zapotrzebowanie rynku coraz więcej producentów sprzętów do nagrywania uzupełnia swoje oferty o kamery nasobne. Oczywiście każdy z produktów spełnia obowiązujące standardy i charakteryzuje się dobrymi parametrami technicznymi. Jak więc wyłowić z wielu propozycji te naprawdę godne uwagi i znaleźć dla siebie najlepszy sprzęt? Pewnie cię nie zaskoczymy, ale liczy się kilka kwestii, które omawiamy poniżej.
Wytrzymałość
Z uwagi na to, że z kamery nasobnej korzysta się w trudnych warunkach środowiskowych (na mrozie, podczas śnieżycy czy ulewnego deszczu) musi wykazywać odporność na działanie zmiennych warunków pogodowych. Najważniejsze, żeby obudowa urządzenia była całkowicie wodoodporna, dzięki czemu nie trzeba będzie dokupować dodatkowej osłony. Powinna też zabezpieczać kluczowe elementy kamery przed zabrudzeniem błotem lub kurzem. Ważne żeby była solidna i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, takie jak silne wstrząsy czy upadki oraz dobrze spisywała się zarówno w niskich, jak i bardzo wysokich temperaturach.
Jakość nagrywania
Najlepiej, żeby kamera osobista nagrywała w jakości 2K, w 30 klatkach na sekundę, tak jak robi to Kamera SJCAM A10 Body Cam. Niemniej sprzęt rejestrujący obraz w 1080p czy 720p też nieźle sobie poradzi, jednak przy niższej rozdzielczości spodziewaj się słabszej jakości nagrań, zwłaszcza przy gorszym oświetleniu.
I właśnie, druga kwestia – nagrywanie w nocy. Przed zakupem sprawdź, czy kamera wyposażona jest w tryb nocny, diody podczerwieni oraz czujnik zmierzchu, który automatycznie przełączy urządzenie do ustawień dedykowanych do pracy w nocy lub w trudnych warunkach oświetleniowych. Sensor zmierzchu nie jest wymagany, bo z pewnością na tryb nocny będzie można przejść ręcznie, aczkolwiek mocno ułatwia sprawę, zwłaszcza jeśli należysz do grona zapominalskich.
Sprawdź też, czy wybrany produkt posiada przysłonę, czyli element, który decyduje o tym, jak dużo światła padnie na matrycę. Jej wartość wpływa na to, jak bardzo doświetlony zostanie obraz. Przysłony o niższej wartości przepuszczają przez obiektyw więcej światła – w przypadku kamer policyjnych radzimy sięgać właśnie po takie.
Istotny jest również sam obiektyw. Im większy jego kąt widzenia, tym szerszy kadr. Taki powyżej 120 stopni obejmie zasięgiem sporej wielkości obszar, zatem zarejestruje wszystko, co dzieje się w tle wydarzeń. Dobrze też, żeby sprzęt umożliwiał zapis materiału w formacie MP4 i robił zdjęcia w wysokiej rozdzielczości (min. to 12 Mpx).
Wygoda użytkowania
Kamera nasobna ma ułatwiać przeprowadzanie czynności służbowych, więc musi być komfortowa w użytkowaniu. Wybierz produkt łatwy w montażu np. w zestawie z klipsami, aby można go było szybko przymocować do ubrania niezależnie od okoliczności. W trakcie poszukiwań idealnego modelu zwróć uwagę na obecność dotykowego ekranu i jego wielkość oraz opcję zdalnego sterowania przy pomocy pilota.
Sprzęt powinien mieć wbudowany moduł Wi-Fi i Bluetooth oraz port USB, najlepiej typu C z uniwersalną wtyczką, dla wygodnego sparowania z urządzeniami zewnętrznymi np. w celu przerzucenia plików. Oprócz tego powinien obsługiwać karty pamięci i samoczynnie kierować obiektyw w stronę nagrywanej osoby/przedmiotu (odpowiada za to laserowe pozycjonowanie i detektor ruchu). Dobór optymalnego położenia powinien następować bez potrzeby zdejmowania i ponownego zakładania kamery oraz ustawiania ostrości (niezwykle przydatne przy błyskawicznym przebiegu zdarzeń).
Poza tym, kamery policyjne i wykorzystywane w celach egzekwowania długów komorniczych muszą oferować możliwość przypisania numeru sprawy do konkretnego nagrania. Funkcja jest o tyle znacząca, że pozwala uniknąć ewentualnych błędów przy raportowaniu i umożliwia błyskawiczne dopasowanie materiału dowodowego do zdarzenia.
Wymiary kamer osobistych
Rozmiar kamery i jej ciężar bezpośrednio rzutują na wygodę noszenia. Im mniejsze, lżejsze i mniej widoczne urządzenie, tym lepiej się z niego korzysta. Dzięki kompaktowym rozmiarom sprzęt nie będzie rzucał się w oczy, zapewni maksimum dyskrecji. Z kolei niewielki ciężar docenisz zwłaszcza przy ujęciu sprawców przestępstw, gdzie dodatkowe obciążenie mogłoby spowolnić ruchy, a duże gabaryty urządzenia ograniczyć swobodę poruszania się.
Jakość dźwięku
Kamera dla komornika, policjanta czy wojskowego nie może nagrywać w dobrej jakości jedynie obrazu. Specyfika zawodu wymaga, by dźwięk był czysty, a rozmowy dobrze słyszalne, żeby dało się zrozumieć wypowiedzi każdej ze stron dialogu. Urządzenie z dwoma mikrofonami stereo spokojnie sobie z tym poradzi, natomiast podwójna redukcja zakłóceń wytłumi wszelkie hałasy przeszkadzające w odsłuchu.
Czas pracy na jednym naładowaniu baterii
Czas działania kamery na jednym naładowaniu baterii ma niebagatelne znaczenie podczas pracy w terenie. W czasie wykonywania obowiązków służbowych jedynym miejscem, gdzie można naładować akumulator urządzenia może okazać się gniazdo zapalniczki samochodowej albo radia samochodowego. Niestety kable bardzo ograniczają mobilność. Poza tym, jeśli przez kilka godzin przebywa się na akcji albo dzień w dzień, przez pół dnia realizuje czynności na świeżym powietrzu, to w danym momencie uzupełnienie baterii może okazać się trudne lub wręcz niemożliwe. Ale istnieje proste rozwiązanie tego problemu – kup urządzenie z baterią o dużej pojemności, z trybem oszczędzania energii i wymiennym akumulatorem, z którego skorzystasz, gdy podstawowy się wyczerpie.