Wysoko cenisz komfort jazdy? Chcesz, żeby podróżowanie stało się przyjemniejsze? W takim razie powinieneś zaopatrzyć się w stosowne akcesoria, które ci to umożliwią. Niżej znajdziesz kilka propozycji przydatnych gadżetów samochodowych. Sprawdź, które z nich kupić i z jakich względów!

Gadżety do samochodu, które uprzyjemnią podróż

Większość czasu spędzasz za kółkiem, codziennie pokonujesz dziesiątki kilometrów, by dojechać do pracy, a może lubisz dużo podróżować? Jazda samochodem wcale nie musi być nudna. Przy dźwiękach ulubionej muzyki pokonywanie trasy będzie przyjemniejsze, a stanie w korkach mniej nużące.

Jeśli radioodtwarzacz w Twoim samochodzie nie obsługuje plików Mp3, nie posiada USB do podłączenia zewnętrznej karty pamięci ani nie odtwarza muzyki z płyt, to masz dwa wyjścia: albo sprawić sobie transmiter FM, albo wymienić stary sprzęt na nowy.

Tańsza opcja, czyli transmiter FMTańsza opcja, czyli transmiter FM

Transmiter FM to niewielkie urządzenie do bezprzewodowego „przesyłu muzyki” z urządzenia zewnętrznego do systemu nagłośnieniowego auta przy wykorzystaniu fal radiowych. Sprzęt wymaga wpięcia do gniazda zapalniczki. Aby móc rozpocząć strumieniowanie muzyki, należy go sparować z telefonem lub tabletem za pomocą Bluetooth, wpiąć do niego kartę SD albo nośnik danych z portem USB. Wcześniej jednak na radiu trzeba ustawić wolną częstotliwość, co zapewni dobry odsłuch.

Urządzenie ma mnóstwo zalet: jest niewielkie, łatwe w montażu, a po podłączeniu od razu gotowe do użytku. Co więcej, transmiter FM z powodzeniem może służyć za zestaw głośnomówiący i ładowarkę (dotyczy produktów wyposażonych w układy ładowania). Do tego jest tani, wygodny w obsłudze i rozwiązuje problem wymiany radia na nowe.

Droższa opcja, czyli radio samochodowe

Które akcesoria samochodowe są podstawowym wyposażeniem każdego auta? Oczywiście radioodbiorniki. Niestety te zastosowane w starszych modelach pojazdów nie oferują tak dobrej jakości dźwięku ani tylu możliwości co nowoczesne sprzęty. Poza tym każde urządzenie może w końcu odmówić posłuszeństwa i wtedy jedyne co pozostaje to jego wymiana.

Jeśli zamierzasz kupić nowe radio samochodowe, radzimy rozejrzeć się za takim z dotykowym wyświetlaczem. Nowoczesne radio samochodowe z dużym ekranem, oprócz odtwarzania muzyki, umożliwiają także oglądanie filmów i przeglądanie zdjęć, w związku z czym są w stanie zapewnić pasażerom doskonałą rozrywkę na cały czas podróży.

W sprzedaży dostępne są też modele pozwalające skopiować ekran smartfona na wyświetlacz, dzięki czemu można wygodnie korzystać z zainstalowanych na nim aplikacji. Sporo urządzeń posiada zewnętrzny mikrofon do prowadzenia rozmów w trybie głośnomówiącym, wyjście na subwoofer i oferuje podgląd obrazu z kamery cofania. Jeżeli szukasz urządzenia wyposażonego we wspomniane funkcje, zajrzyj do zakładki „Radia samochodowe”.

Droższa opcja, czyli radio samochodoweAkcesoria do samochodu, które podwyższą komfort jazdy i bezpieczeństwo

Sama przyjemność z jazdy to nie wszystko. W trasę warto też zabrać akcesoria podwyższające komfort i bezpieczeństwo jazdy. Gadżety samochodowe, na które warto zwrócić uwagę to m.in. wideorejestrator, ładowarka indukcyjna i kabel USB. Do czego się przydadzą?

Wideorejestrator samochodowych

Wideorejestrator samochodowy to kamera z szerokokątnym obiektywem, obejmującym swym zasięgiem duże pole widzenia. Urządzenie nagrywa wszystko, co dzieje się na drodze. Poza tym dzięki zaawansowanym funkcjom sprzęty ostrzegają o ewentualnych zagrożeniach, automatycznie zapisują materiał nagrany tuż przed zderzeniem i zabezpieczają go przed nadpisaniem. Mogą też pełnić funkcję kamery cofania lub lusterka wstecznego.

Z jakich względów warto go sobie sprawić? Na drodze może dojść do nieprzewidzianych zdarzeń, a wtedy materiał zapisany przez wideorejestrator samochodowy okaże się nieoceniony. Niejednokrotnie nagrania z kamer pomagają ustalić sprawcę zdarzenia lub określić wysokość odszkodowania. Lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność, zwłaszcza że urządzenia nie są drogie. Więcej o kamerach samochodowych przeczytasz we wpisie: Jaki wideorejestrator warto wybrać? Ranking kamer samochodowych.

Wideorejestrator samochodowychŁadowarka indukcyjna

Ładowarka indukcyjna to jeden z tych gadżetów do auta, który sprawia, że korzystanie ze smartfona staje się maksymalnie komfortowe. Dzięki niej można zapomnieć o uciążliwym wpinaniu kabla w celu naładowania baterii i wielokrotnym jego odpinaniu, gdy chce się odebrać telefon. Ładowanie odbywa się automatycznie – by rozpoczęło się uzupełnianie baterii, wystarczy umieścić smartfon w uchwycie.

Ładowarka indukcyjna to uchwyt mocowany do szyby, kratki nawiewu lub deski rozdzielczej, który można ustawiać pod dowolnym kątem, tak by położenie smartfona ułatwiało jego obsługę. Urządzenie zaopatrzone jest w ramiona dopasowujące się do szerokości telefonu – zaciśnięte na smartfonie stabilnie go podtrzymują, nawet przy silnych wstrząsach. Jeśli w danym momencie bateria jest pełna, ładowarka może służyć za zwykły uchwyt. Ze znajdującego się w uchwycie smartfona można normalnie korzystać – napisanie wiadomości SMS, wybranie numeru telefonu lub odebranie połączenia nie wymaga jego wyjęcia z akcesorium.

Kabel USB

Mimo że technologia bezprzewodowa zyskuje coraz szersze zastosowanie, nadal wymiana plików między wieloma urządzeniami czy ładowanie baterii odbywa się po kablu. Jeśli często używasz telefonu, a nie masz ładowarki indukcyjnej, to przyda ci się kabel USB ze złączem typu A, które można wetknąć do gniazda zapalniczki, radia samochodowego albo transmitera FM i naładować telefon. Jego użycie jest także konieczne do skopiowania ekranu smartfona na wyświetlacz radioodbiornika samochodowego (o takiej możliwości pisaliśmy wyżej).

Oprócz niego przydadzą się jeszcze kabel micro-USB typu B oraz kabel USB typu C, który ze względu na postępującą standaryzację zastępuje coraz więcej portów. Kable USB tego typu służą do transmisji danych między urządzeniami mobilnymi i przesyłu różnego rodzaju plików na urządzenia samochodowe.

Warto też wspomnieć, że do akcesoriów do auta dołączone są kompatybilne z nimi kable USB (zwykle pojawiają się w każdym zestawie produktowym). Niestety pod wpływem wzmożonej eksploatacji mogą się zepsuć, dlatego na wszelki wypadek warto mieć zapasowy. Nigdy nie wiadomo, kiedy dotychczasowy odmówi posłuszeństwa, prawda?

Kabel USB