Parametry techniczne dzisiejszych smartfonów nie odbiegają aż tak bardzo od tych, jakie prezentują lustrzanki. Powód? Producenci wiedzą, że smartfonem chętniej wykonujemy zdjęcia, bo jest mniejszy, lżejszy i poręczniejszy, więc ciągle udoskonalają swoje towary. Poza tym smartfonem łatwiej kadrować i utrzymać go nieruchomo w dłoni, do tego mamy go zawsze pod ręką, więc wybór między nim a aparatem wydaje się oczywisty. Wielu uważa, że smartfonem nie można zrobić profesjonalnych zdjęć, ale to nieprawda. Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad, by efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania.
Na skróty
Jak robić dobre zdjęcia telefonem – praktyczne wskazówki
Perspektywa ma znaczenie
Rób zdjęcia z poziomu głowy lub od dołu – z poziomu ziemi, nie z góry, bo takie ustawienie aparatu jest korzystniejsze dla fotografowanej osoby bądź obiektu.
Przemyślane kadry
Zanim naciśniesz spust migawki, zastanów się, co chcesz uchwycić. Stosuj się też do zasad trójpodziału. Włącz siatkę, która pomoże wyznaczyć „mocne punkty” (to miejsca przecięcia linii) i postaraj się, by najważniejsze elementy kadru znalazły się jak najbliżej nich. Umieść głównego bohatera nieco z boku ujęcia, a osiągniesz lepszy rezultat. Utrzymuj prosty horyzont – najlepiej, żeby linia horyzontu pokrywała się z jedną z tych na siatce – dzięki czemu zdjęcia „będą proste”.
Nie koncentruj się tylko na głównym obiekcie, bo zbyt ciasne kadry wcale nie są ładne. Szerokie kadrowanie jest ciekawsze, chyba że w danym momencie skupiasz się na detalu lub wykonujesz portret – wtedy zbliż się do obiektu/osoby. Postaraj się, żeby wokół fotografowanej osoby lub obiektu znalazło się coś jeszcze np. jakieś budynki, martwa natura lub fragment krajobrazu. Jeżeli jednak drugi plan wypełniony jest mało atrakcyjnymi elementami, spróbuj rozmyć tło albo tak dobrać ujęcie, by znalazły się poza obiektywem.
W miarę możliwości zrezygnuj z cyfrowego zoomu, bo powoduje spadek jakości zdjęć – powiększa obiekty/detale, jednocześnie je rozmazując. Zamiast go używać, podejdź bliżej do osoby/obiektu albo wykadruj zdjęcie podczas obróbki.
Dobre zdjęcie telefonem? Światło proszę!
Zbyt mocne światło wyostrza rysy i często prowadzi do przepalania jasnych obszarów. Z reguły wbudowane lampy błyskowe czynią więcej szkód niż pożytku (prześwietlone twarze, czerwone oczy). Natomiast przy słabym oświetleniu nierzadko pojawiają się szumy, obraz staje się ziarnisty lub niewyraźny. Jak znaleźć złoty środek? Nie rób zdjęć w pełnym słońcu, tylko przy lekkim zachmurzeniu, nie ustawiaj się przodem do źródła światła (wyjątek stanowi uzyskanie flary) ale za nim, umieszczaj blisko niego fotografowane osoby/obiekty, doświetlaj kadr naturalnym światłem. Wyłącz też lampę błyskową albo przysłoń ją chusteczką bądź białą kartką papieru, żeby zmiękczyć światło.
Stabilizacja to podstawa zrobienia dobrego zdjęcia telefonem
Nawet najdrobniejszy niekontrolowany ruch ręki może wszystko zepsuć. Aby uniknąć drgań, musisz unieruchomić smartfon. W tym celu oprzyj na czymś dłonie albo zaopatrz się w statyw. Na rynku dostępnych jest mnóstwo mniejszych lub większych uchwytów, dzięki czemu można dobrać dopasowane do własnych potrzeb.
Jeśli nie masz zbyt dużych wymagań, w zupełności wystarczy ci statyw elastyczny umożliwiający przymocowanie telefonu do niestandardowych miejsc. Zamiast niego możesz zdecydować się na bardziej zaawansowany model z pilotem i nogami zakończonymi neodymowymi magnesami (np. Joby GorillaPod pilot). Przy nieco większych oczekiwaniach polecamy Stabilizator gimbal FeiyuTech Vimble 2 albo Stabilizator gimbal Zhiyun Smooth 4 Czarny z klawiszami skrótu do łatwego sterowania, przełączania się między trybami, ustawiania ostrości i przybliżania. Natomiast naprawdę duże potrzeby w pełni zaspokoi Stabilizator gimbal DJI Osmo Mobile 2 z trzyosiowym gimbalem i 15-godzinnym trybem pracy. Wszystkie wspomniane statywy i wiele więcej akcesoriów znajdziesz w zakładce „Statywy i akcesoria”.
Dobre zdjęcie smartphonem? Zadbaj o czysty obiektyw
Regularnie czyść obiektyw z kurzu i tłustych plam nanoszonych palcami, a jakość zdjęć wyraźnie się poprawi. Słabej jakości niejednokrotnie upatrujemy w innych aspektach, gdy tymczasem okazuje się, że przyczyna leży właśnie po stronie zabrudzonego obiektywu. Przecieraj szkiełko przed każdą sesją, używając do tego miękkiej ściereczki.
Idealnie dobrana ostrość i rozdzielczość
Jak zrobić dobre zdjęcia telefonem? Ręcznie ustawiaj ostrość, żeby nadać fotografiom głębi lub rozmyć tło. Autofocus może się pomylić i wyostrzyć zupełnie inny element, aniżeli ten, który chciałeś, dlatego korzystaj z niego rozważnie. Automatyczne ustawienie ostrości przyda się np. przy fotografowaniu szybko przemieszczających się samochodów, natomiast przy każdej innej okazji dopasowuj ją samodzielnie. Co do rozdzielczości – wybierz najwyższą, jaką oferuje smartfon.
Filtry, tryby i wbudowane funkcje
Producenci zaopatrują urządzenia w masę przydatnych funkcji i trybów. Zawsze, gdy to możliwe, używaj trybu panoramy, makro, malowania światłem albo trybu HDR. Eksperymentuj też z ustawieniami balansu bieli.
Jak robić zdjęcia na Instagrama?
Instagram rządzi się pewnymi prawami. To miejsce, gdzie historię opowiada się wyłącznie za pomocą zdjęć. Estetyka i jakość fotografii mają decydujący wpływ na popularność profilu, więc żeby zyskać zainteresowanie odbiorców, trzeba wiedzieć, jak je wykonywać.
Przy robieniu zdjęcia na Instagrama należy przestrzegać wszystkich powyższych rad, przy okazji dbając o ich oprawę. Jak to rozumieć? Ich stylistyka powinna być utrzymana w podobnym tonie, co przełoży się na spójność profilu. Konto na Instagramie to wizualne odzwierciedlenie osobowości, zatem nie wrzucaj materiałów przypadkowych czy kiepskich pod względem jakości.
Jak wykonać zdjęcia na Insta, które zwrócą uwagę? Najlepiej wybrać dla zdjęcia jeden temat przewodni i dopełnić go elementami. Później trzeba jeszcze poprawić fotografię, stosując kilka tricków lub nałożyć na nią filtry. Staraj się wyróżnić na tle innych i bądź na bieżąco z trendami.
A co jeśli kompletnie nie masz koncepcji na dobre ujęcie? Fajne pomysły na zdjęcia na Instagrama znajdziesz na innych kontach, także zagranicznych, bądź na Pintereście, który systematycznie rośnie w siłę. Inspiruj się, ale nie kopiuj, bo zostanie to źle odebrane. Postaw na oryginalność i niepowtarzalny styl, a zobaczysz, że grono obserwatorów z dnia na dzień będzie rosło.