Nagrywasz kamerą sportową, ale jakość materiałów mocno odbiega od Twoich oczekiwań? Rozważ kupno akcesoriów, które pomogą pozbyć się problemu, a przy okazji sprawią, że będzie ci wygodniej trzymać urządzenie. Z ich pomocą wykonasz ciekawe ujęcia, wprowadzisz do nagrań nieco świeżości. Przygotowaliśmy zestawienie najprzydatniejszych gadżetów, zatem przyjemnej lektury!

 

Praktyczne akcesoria do kamer sportowych

 

Przy nagrywania kamerą sportową bardzo ważna jest stabilizacja. Mimo że większość kamer sportowych jest w nią wyposażona, to w wielu sytuacjach okazuje się niewystarczająca. Podczas kręcenia filmów w ekstremalnych warunkach mogą pojawić się tak silne wstrząsy i drgania ręki, że wbudowana funkcja może sobie z nimi zwyczajnie nie poradzić. Dlatego lepiej mieć w zanadrzu uchwyt do kamery sportowej, który pozwoli je wyeliminować lub wyraźnie ograniczyć.

 

Zalet tego typu gadżetów jest znacznie więcej. Uchwyty do kamer sportowych uwalniają ręce i umożliwiają montaż kamery w nietypowych miejscach. Poza tym można przymocować je do różnych części ciała, by uzyskać nietypową perspektywę, wykadrować obraz w mniej popularny sposób. Poniżej prezentujemy akcesoria do kamer, na które w szczególności warto zwrócić uwagę.

 

Sztywny monopod

 

Monopod do kamery sportowej to najprostszy uchwyt dostępny na rynku. Jego zakup to naprawdę niewielki wydatek. Solidny, wykonany z dobrej jakości materiałów, np. aluminium, będzie dobrze służył długie lata. Rozglądając się za modelem idealnym dla siebie, sprawdź, czy rączka pokryta jest antypoślizgowym materiałem, czy gadżet wyposażono w blokadę unieruchamiającą obrót wokół własnej osi oraz rozwiązania pozwalające instalować urządzenia różnego typu, nie tylko kamerę sportową, ale także aparat bądź smartfon. Dobrze, żeby dało się go rozsunąć – wtedy zrobisz z niego kijek do GoPro pozwalający wygodnie wykonać selfie.

Sztywny monopod

Uchwyt obrotowy

 

Jeśli korzystasz tylko z kamer sportowych, koniecznie spraw sobie obrotowy uchwyt zakładany na rękę. Standardowe mocowanie umożliwiające obrót kamery o 360° zapewni ci masę nieograniczonych możliwości. Pamiętaj tylko, że uchwyt do GoPro powinien być wykonany z trwałych, odpornych na przetarcia materiałów. Najlepiej, żeby jego pasek mocowania przechodził przez kciuk i dodatkową klamrę, co zminimalizuje ryzyko zsunięcia się uchwytu z dłoni, a więc i uszkodzenia sprzętu. Model dostępny w naszym sklepie jest kompatybilny z produktami m.in. marki EKEN i SJCam, które znajdziesz w zakładce „kamery sportowe”.

 

Uchwyt Joby Action Battery Grip

 

Jeśli standardowy monopod do kamery sportowej nie odpowiada w pełni Twoim oczekiwaniom, wypróbuj wersję z akumulatorem. Używając lekkiego, kompaktowego gripa z funkcją przenośnego powerbanku kamerę sportową lub smartfona naładujesz w czasie użytkowania. Rozwiązanie wydłuża czas pracy urządzenia, więc można zarejestrować większą ilość materiału bez robienia przerw w nagrywaniu. Do tego odpowiednio wyprofilowana rączka z antypoślizgową fakturą i pasek zakładany na nadgarstek spowodują, że uchwyt będzie wygodnie się trzymać, a sprzęt zostanie właściwie zabezpieczony przed upadkiem.

 

Statyw elastyczny/giętki

 

Elastycznym statywom firmy Joby poświęciliśmy osobny wpis (Statywy firmy Joby – statywy do smarfonów i kamer), więc tylko w skrócie o nich wspomnimy. Trójnogie giętkie statywy to lekkie stabilizatory do kamer w kompaktowym rozmiarze. Poręczne, solidne i wytrzymałe. Mają elastyczne nogi, które można owinąć wokół najróżniejszych obiektów i dzięki temu ustawiać urządzenia nagrywające w nietypowych położeniach. Opcji jest mnóstwo, tym bardziej że w niektórych statywach da się zmieniać orientację z poziomej na pionową i odwrotnie albo przyczepiać je do metalowych powierzchni (za sprawą neodymowych magnesów na końcach nóg). Przymocowanie statywu do gałęzi, balustrady itp. stwarza ogromne pole do popisu w zakresie doboru idealnej, także niestandardowej, perspektywy nagrywania. Poza tym pozwala uzyskać wysoką stabilizacji obrazu i zachować płynności przejść między ujęciami. Warto wspomnieć, że produkty charakteryzują się różnym udźwigiem, dlatego należy je dobierać do ciężaru urządzenia, z jakim będą użytkowane.

 

Pływak z wypustkami

 

Jeżeli planujesz nagrywać na zbiornikach wodnych, z poziomu wody, to powinieneś uzupełnić swoje akcesoria do kamery sportowej o pływak z wypustkami. Gadżet wygląda jak boja wypornościowa. Utrzymuje kamerę na powierzchni wody i chroni przed zatonięciem. Przeważnie pływaki mają jaskrawy kolor, by łatwiej było je zlokalizować, a ich ergonomiczny uchwyt pokrywa się wypustkami zwiększającymi przyczepność do dłoni.

 

Pływak z wypustkami

Szelki na klatkę piersiową

 

Szelki na klatkę piersiową przydadzą się, gdy planujesz nagrywać podczas aktywności fizycznej, np. jazdy na 11rowerze lub motocyklu albo zjeżdżając na desce/nartach ze stoku. Korzystając z nich, wykonasz ekspresyjne ujęcia pełne emocji i dynamizmu. Produkt pomoże ci przenieść jakość nagrań na wyższy poziom. Aby mieć pewność, że sprzęt dobrze spisze się w trudnych warunkach, wybierz model wykonany z solidnych materiałów. Świetne właściwości przejawia ABS, ale jeszcze lepszy od niego jest poliwęglan. Poza tym upewnij się, że mocowanie pozwala na instalację różnego typu urządzeń, byś nie musiał do każdego z nich kupować oddzielnego gadżetu. W tym wypadku wielofunkcyjność po prostu się opłaca!

 

Opaska na głowę

 

Elastyczna opaska na głowę umożliwi montaż kamery na kasku rowerowym lub czapce. Kompatybilna z mocowaniami typu GoPro, więc świetnie współpracuje m.in. z kamerami sportowymi marki EKEN oraz SJCAM. Wyprodukowana z tworzywa sztucznego, konkretnie z wysokiej jakości taśm pokrytych antypoślizgową warstwą. Opaska ma uniwersalny rozmiar, przy czym można ją dopasować do wielkości głowy. Wytrzymała, odporna, przydatna w każdych warunkach.

 

I jak? Masz już swoje typy? Oczywiście możesz kupić wszystkie omówione akcesoria lub zdecydować się na te, które wydadzą Ci się najbardziej przydatne. Wybieraj do woli!