Technologia SMART podbija rynek, więc producenci znajdują dla niej coraz szersze zastosowanie. Sprytnie starają się ją przemycić do swoich towarów, by dostarczać klientom produkty ułatwiające życie i wykonywanie codziennych obowiązków. Rozwiązanie kojarzone jest przede wszystkim z branżą elektroniczną, ale okazuje się, że z powodzeniem wykorzystuje się je także w ogrodnictwie. W jaki sposób? Otóż wymyślono inteligentne akcesoria do pielęgnacji roślin!

Na czym polega technologia SMART?

 

Technologia SMART to inteligentne rozwiązanie, które sprawia, że wyposażony w nie produkt rozszerza zakres swoich możliwości. Produkt łączy się z internetem za pomocą Wi-Fi lub Bluetooth. Po podłączeniu do sieci użytkownik zyskuje dostęp do różnorodnych aplikacji, może przesyłać treści między urządzeniami, udostępniać zdjęcia, filmy i pliki muzyczne. W technologię SMART najczęściej wyposażane są telewizory, aczkolwiek stosuje się ją w wielu innych produktach/branżach.

 

SMART ogród

 

Jak się okazuje, uprawa roślin może przebiegać w duchu innowacyjności. Wystarczy wdrożyć odpowiednie rozwiązania i ściągnąć na smartfona/tableta dedykowane oprogramowanie do zdalnego sterowania nawadnianiem i oświetleniem. W sprzedaży pojawiają się też kosiarki, których pracą można zarządzać z poziomu urządzeń mobilnych.

 

System, oprócz tego, że pozwala zautomatyzować proces pielęgnacji ogrodu, to dodatkowo dokonuje pomiaru wilgotności gleby i informuje o stopniu nawodnienia, aktualnej temperaturze oraz intensywności nasłonecznienia. Dzięki niemu można zaoszczędzić czas i pieniądze, a roślinom stworzyć optymalne warunki do rozwoju. Nawet przebywając z dala od domu, można monitorować aktualną sytuację i mieć wszystko pod kontrolą.

 

Wspomniane systemy to zaawansowane rozwiązania wdrażane głównie w sektorze uprawy roślin, aczkolwiek od pewnego czasu cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych, zwłaszcza właścicieli dużych posesji/ogrodów. Co ciekawe, producenci pomyśleli też o innych użytkownikach i zaadaptowali technologię w produktach przeznaczonych do użytku domowego. O czym mowa? O inteligentnej doniczce i mierniku wilgotności gleby.

 

Inteligentna doniczka, która rozpoznaje potrzeby roślinyInteligentna doniczka, która rozpoznaje potrzeby rośliny

 

Inteligentna doniczka posiada specjalne czujniki, które analizują wilgotność gleby i poziom jej żyzności. Wykrycie niedostatków w którejś z tych potrzeb jest sygnalizowane od razu, by użytkownik mógł błyskawicznie zareagować. W przypadku doniczki RoPot, dostępnej w naszym asortymencie, dioda świecąca na niebiesko oznacza niedostatki w nawodnieniu, natomiast żółty kolor diody wskazuje na słabe użyźnienie. Poza tym dioda zapala się przy niskim poziomie naładowania baterii i podczas ładowania, które należy wykonywać co jakieś 2 miesiące.

 

Produkt wygląda bardzo elegancko. Minimalistyczny design i beżowy kolor sprawiają, że pasuje do każdego wnętrza. Doniczka jest solidna, wykonana z odpornego na uszkodzenia materiału i oczywiście wodoodporna. „Urządzenie” łączy się ze smartfonem lub tabletem za pomocą Bluetooth, a do jego obsługi służy aplikacja Flower Care, występująca także w polskiej wersji językowej.

 

Nawodnienie pod kontrolą – inteligentny czujnik wilgoci gleby

 

Wilgotnościomierz do gleby (w sklepie znajdziesz go pod nazwą Monitor flory sensor gleby roślin Flower Care) to niewielkich rozmiarów urządzenie, które wyglądem przypomina termometr. Sensory monitorują cztery parametry odpowiedzialne za prawidłowy wzrost rośliny: poziom wilgotności gleby, temperaturę, nasłonecznienie oraz wartości odżywcze obecne w podłożu.

 

Czujniki sprawdzają, jakie składniki zawiera ziemia, których z nich brakuje lub występują w zbyt małej ilości. Pomiary są bardzo dokładne, zebrane dane przesyłane do chmury, skąd pobiera je zainstalowana na smartfonie aplikacja. Użytkownik może w każdej chwili do nich zajrzeć i dowiedzieć się wszystkiego o potrzebach rośliny.

 

Warto dodać, że czujnik wilgotności gleby jest w stanie rozpoznać ok. 3 tys. różnych gatunków roślin i określić właściwe dla nich warunki środowiskowe. Dzięki temu opieka nawet nad najbardziej wymagającym gatunkiem staje się prosta. Urządzenie zasilane jest baterią guzikową, którą należy wymieniać raz do roku.

Komu przydadzą się inteligentne urządzenia do uprawy roślin domowych?

 

Smart doniczka i miernik wilgotności gleby to produkty, z których ucieszy się dosłownie każdy. Niemniej niektórym osobom szczególnie się przydadzą. Komu sprawić ją na prezent lub nadmienić, że takie inteligentne gadżety sprzedawane są na polskim rynku?

 

Zapominalscy

 

Pierwsza grupa to osoby, które często kupują nowe rośliny i jeszcze częściej wynoszą je z domu zwiędłe. Powód? Są tak zaabsorbowani innymi sprawami lub mają tak dużo obowiązków, że najzwyczajniej w świecie zapominają o pielęgnacji roślin. O kwiatach przypominają sobie najczęściej, gdy liście brązowieją lub opadają, a pąki usychają. Korzystanie z inteligentnych akcesoriów do uprawy roślin ułatwi ich pielęgnację i uchronić kolejne okazy przed zmarnowaniem.

 

Pasjonaci ogrodnictwa

 

Przy uprawie dużej ilości roślin łatwo o pomyłkę, która może sporo kosztować. Każdej roślinie trzeba stworzyć odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju, co przy uprawie różnych gatunków nie jest takie proste, zwłaszcza na początku. Doglądanie każdej rośliny z osobna jest czasochłonne, ale można ułatwić sobie zadanie, zaopatrując się w inteligentne doniczki oraz czujniki wilgotności gleby. Gadżety określą indywidualne potrzeby i powiadomią, jakie czynności pielęgnacyjne należy wykonać.

 

Początkujący w uprawie roślin

 

Początki w pielęgnacji roślin są dość trudne. Trzeba regularnie sprawdzać wilgotność gleby, oceniać, czy roślina otrzymuje dostatecznie dużą ilość słońca, w przypadku zbyt słabego nasłonecznienia przestawiać ją w inne miejsce i w odpowiednim czasie użyźniać jej glebę. Zanim wszystkie te czynności wejdą w nawyk, upłynie trochę czasu. Lepiej uprzyjemnić ten okres i zredukować ryzyko zaniedbania rośliny do minimum, korzystając z innowacyjnych rozwiązań.

 

Podróżujący

 

Ostatnia grupa to wszyscy ci, którzy rzadko bywają w domu, ale chcą, by ozdabiały go piękne rośliny. Jak mogą im się przydać nowoczesne akcesoria ogrodnicze? Parametry roślin można sprawdzać zdalnie i powiadamiać osobę opiekującą się nimi, że trzeba je podlać, przestawić w inne miejsce lub że wymagają nawożenia. Poza tym po powrocie można od razu zorientować się, czy wymagają pielęgnacji, czy też nie. Wystarczy zerknąć na doniczkę lub odczytać w aplikacji dane zebrane przez miernik, żeby uzyskać natychmiastowy ogląd sytuacji.