Nagrywanie dobrej jakości filmów wymaga, prócz talentu, profesjonalnego sprzętu. Wysokie parametry techniczne urządzenia zapewnią wysoką rozdzielczość obrazu, ale nie wyeliminują czynników towarzyszących filmowaniu, takich jak podskakujący obraz powstały wskutek drżenia dłoni lub nieostry kadr uzyskany podczas biegu. Dlatego chcąc tworzyć wideo na najwyższym poziomie, trzeba zaopatrzyć się w stosowne akcesoria. Dobrze dobrany statyw stanowi niezbędne minimum. Taki z giętkimi ramionami, jaki produkuje firma Joby, zapewni multum możliwości, więc obowiązkowo powinien znaleźć się na liście zakupowej. Dlaczego elastyczny statyw to świetne rozwiązanie i jakie produkty kupisz w naszym sklepie?

 

Dlaczego warto zaopatrzyć się w statyw elastyczny?

 

Statyw elastyczny oferuje te same możliwości co produkt tradycyjny z rozkładanymi nogami, z tą różnicą, że zwiększa pole manewru w zakresie ułożenia sprzętu nagrywającego. Giętkie nogi umożliwiają mocowanie kamery w niemal dowolnym miejscu i na różnej wysokości – wystarczy je owinąć wokół wybranego obiektu. Korzystając z elastycznych statywów, można uzyskać ciekawą perspektywę, tym bardziej że w niektórych modelach da się zmieniać orientację z poziomej na pionową.

 

Stabilne położenie urządzenia nagrywającego (smartfona, kamery sportowej, aparatu) skutkuje lepszą jakością filmów. Dzięki wyeliminowaniu drgań towarzyszących przemieszczaniu się ujęcia są ładniejsze, a przejścia bardziej płynne. Precyzyjna kontrola położenia kamery/aparatu pozwala rejestrować najdrobniejsze detale, wykonywać zdecydowanie lepsze portrety i zdjęcia krajobrazów.

 

Statyw do smartfona, kamery sportowej czy kompaktowego aparatu czyni nagrywanie wygodniejszym. Odczuwalnie odciąża rękę, co przy długim filmowaniu lub codziennym vlogowaniu ma nie lada znaczenie. Poza tym za sprawą statywu sprzęt lepiej leży w dłoni, co znacznie redukuje ryzyko jego upadku i ewentualnego zniszczenia.

1. Statywy firmy Joby – statywy do smarfonów i kamerDlaczego warto zaopatrzyć się w statyw elastyczny?

Jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze statywu?

 

Statywy i akcesoria do nagrywania zawsze należy dobierać do sprzętów, z jakimi będą użytkowane. Zapoznając się z ofertą produktową, zwróć uwagę na następujące kwestie:

 

Wymiary

Im większy statyw, tym bardziej kłopotliwy w transporcie i trudniejszy w rozłożeniu. Jeżeli zamierzasz często go ze sobą zabierać, postaw na produkt mniejszych gabarytów, który zmieści się do torby lub plecaka. Wiedz jednak, że niewielki stabilizator nie poradzi sobie z udźwigiem ciężkiego sprzętu wraz z osprzętem. Tego typu akcesoria zwykle przeznaczone są do podtrzymywania smartfonów, kamer sportowych, mini kamer, kompaktowych lustrzanek cyfrowych i aparatów bezluterkowych. Niemniej można znaleźć i takie produkty jak statyw Joby GorillaPod 3K Kit lub Joby GorillaPod 1K Kit, na których oprócz kamer/aparatów można montować ciężkie lampy, głośniki czy mikrofony.

 

Ciężar

Duże statywy sporo ważą, toteż przy wielogodzinnym noszeniu można się nieźle zmęczyć. Chyba że pokusisz się o model wyprodukowany z lekkich materiałów, lecz za taki przyjdzie ci słono zapłacić. Do amatorskiego nagrywania, ale z zachowaniem najwyższych standardów i efektu pełnego profesjonalizmu, w zupełności wystarczy niewielki, lekki statyw. W podróży lub nagrywając w plenerze, docenisz go za poręczność i kompaktowe rozmiary.

 

Udźwig

Każdy statyw na smarfona, kamerę czy aparat ma określony udźwig. Producent podaje maksymalne obciążenie akcesorium, by nadmiernie go nie przeciążać. Montaż zbyt ciężkich urządzeń może osłabić konstrukcję produktu, sprawić, że pogorszą się jego właściwości użytkowe, dojdzie do jego uszkodzenia lub zbyt szybkiej eksploatacji. W związku z tym, zanim dokonasz zakupu, sprawdź wspomniany parametr, by się nie rozczarować. W sprzedaży bez problemu znajdziesz małe, lekkie statywy, których udźwig wynosi do kilku kilogramów. W sumie nawet nie musisz szukać, wystarczy, że zajrzysz do zakładki „Statywy i akcesoria”.

 

Głowica

Jeden z najważniejszych elementów statywu. To ona podtrzymuje urządzenie nagrywające, więc powinna być wykonana z mocnych, wytrzymałych materiałów. Najlepiej, żeby posiadała blokadę położenia oraz zatrzaski szybkozłączki umożliwiające łatwy montaż/demontaż sprzętu. Bardzo wygodne w użytkowaniu są statywy z głowicami kulowymi (taką posiada m.in. statyw GorillaPod 325 Magnetic), za pomocą których można szybko zmieniać położenie smartfona, kamery lub aparatu w trzech wymiarach jednocześnie. Natomiast przy precyzyjnych ustawieniach lepiej sprawdzają się głowice trzykierunkowe, gdzie każdy z wymiarów dostosowuje się osobno za pomocą pokrętła.

 

Nogi

Produkty mogą być wyposażone w trzyczęściowe albo elastyczne nogi. Nogi składające się z elementów łączy się ze sobą w zależności od tego, jaka jest żądana wysokość. Pamiętaj jednak, że dłuższe nogi obniżają stabilność akcesorium, powodują też większe trudności z jego przenoszeniem. Natomiast używając stabilizatora z giętkimi nogami, sprzęt można ustawić niemalże w dowolnym położeniu i pod wybranym kątem. Dzięki niemu urządzenie nagrywające umieścisz dosłownie wszędzie – ułożysz je na płaskim lub nierównym podłożu albo przymocujesz do drążka, gałęzi, balustrady itp.

 

Stopki

Większość akcesoriów zaopatrzona jest w gumowe końcówki polepszające przyczepność do podłoża. Minimalizują one ryzyko przesunięcia lub zmiany podłożenia kamery/aparatu podczas kadrowania. Zamiast nich produkty mogą zostać wyposażone w kolce, talerzyki, płaskie kółka albo neodymowe magnesy, takie jak w statywie Gorilla Griptight, do przyczepienia akcesorium do płaskiego, metalowego podłoża.

 

Dodatkowe funkcje

Dodatkowe funkcje posiadają wybrane modele statywów. Jedno z częściej spotykanych rozwiązań stanowi wbudowany akumulator umożliwiający równoczesne użytkowanie i ładowanie kamery sportowej. Takie udogodnienie zastosowano np. w uchwycie Joby Action Battery Grip.

 

Statyw Joby Gorilla – co czyni go tak wyjątkowym?

Statyw Joby Gorilla – co czyni go tak wyjątkowym?

 

W naszym sklepie zaopatrzysz się w statywy marki Joby GorillaPod, które zyskują coraz większe grono sympatyków. Ich wyjątkowość to wypadkowa kilku niżej opisanych czynników.

 

Elastyczne nogi, które można owinąć wokół najróżniejszych obiektów, pozwalają mocować sprzęt nagrywający w nietypowych i nieosiągalnych dla tradycyjnych statywów miejscach. Pomagają też uzyskać ciekawą perspektywę.

 

Lekka, ergonomiczna konstrukcja i niewielkie rozmiary gwarantują maksymalną mobilność – statyw można zabrać ze sobą wszędzie. Uchwyt po złożeniu można włożyć do plecaka czy torby, bez obaw o to, że dociąży bagaż.

 

Produkt zawdzięcza swą uniwersalność mocowaniu w standardzie 1/4′‘. Do akcesorium można przymocować najróżniejsze smartfony, głowice i aparaty, także te ważące do 3 kg, o ile wybierze się przystosowany do tego model.

 

Statyw charakteryzuje maksymalna stabilność, uzyskana dzięki gumowanym końcówkom nóg zwiększającym przyczepność do podłoża. Sprzęt można bezpiecznie ustawić na każdej powierzchni, nawet jeśli nie jest idealnie gładka.