Przy nagrywaniu filmów smartfonem lub kamerą sportową odpowiednie akcesoria to połowa sukcesu. Nawet najlepsze parametry sprzętowe nie zaoferują stabilizacji obrazu na takim poziomie, by zapewnić przyjemność z oglądania. Co w takim wypadku zrobić? Zaopatrzyć się w gimbal!

 

Co to jest gimbal?

 

Gimbal to stabilizator obrazu, który zachowuje urządzenie nagrywające, np. smartfon czy kamerę sportową, w jednej pozycji. Poprawia płynność ujęć i eliminuje drgania towarzyszące ruchom ręki, co skutkuje lepszą jakością filmów. Bazuje na systemie zbudowanym z bezszczotkowych silników, żyroskopie i czujnikach. W przeciwieństwie do statywu czy slidera umożliwia filmowanie po skosie lub po łuku.

 

Komu przyda się gimbal?

 

Gimbal znacznie ułatwia kręcenie filmów. Przyda Ci się, jeśli publikujesz materiały w sieci np. w mediach społecznościowych lub w serwisie YouTube. Poza tym okaże się nieoceniony podczas wycieczek i w podróży – pomoże ci uwiecznić najpiękniejsze momenty, stworzyć wyjątkową pamiątkę z wyjazdu. Zaopatrz się w niego też, jeśli biegasz, jeździsz na rowerze, uprawiasz sporty wodne lub wspinaczkę, bo dzięki niemu stworzysz profesjonalne filmy pełne dynamiki, niesamowitych ujęć i zapierających dech w piersiach widoków.

 

Jaki gimbal do telefonu kupić? 

Jaki gimbal do telefonu kupić?

 

Gimbale dostępne na rynku dzieli się na dedykowane i uniwersalne. Uchwyty gimbali uniwersalnych przystosowane są do trzymania różnego rodzaju sprzętów, natomiast dedykowane konstruuje się pod podtrzymywanie konkretnych urządzeń: kamer, dronów i smartfonów. Większość amatorskich filmów kręcimy, używając telefonów komórkowych lub kamer sportowych, więc stabilizatory do smartfonów cieszą się sporym wzięciem. Z tego względu ich ilość w sprzedaży ciągle rośnie, a na rynek co rusz wprowadzane są kolejne nowości. Jak wybrać najlepszy spośród tylu ofert? Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę!

 

Obudowa

 

Obudowa gimbala do telefonu nie tylko chroni elementy wewnętrzne przed zabrudzeniem, ale przede wszystkim odpowiada za jego wytrzymałość. Powinna więc być wykonana z solidnych materiałów. Najodporniejsze na uszkodzenia mechaniczne są te ze stopu aluminium lub tworzyw ze stopów magnetyzowych, jednak wyposażone w nie sprzęty nie należą do najtańszych. Połączenie lekkich tworzyw sztucznych również nieźle daje radę, z tym że zrobiony z nich komponent może nie przetrwać upadku z wysokości. Co więcej, jeśli zamierzasz używać gimbala pod wodą albo w deszczowej aurze, zaopatrz się w model wodoodporny.

 

Uchwyt

 

Ogromne znaczenie dla wygody użytkowania ma uchwyt. Uchwyty wyprofilowane i pokryte warstwą antypoślizgowego materiału pewniej leżą w dłoni, a wtedy łatwiej operować stabilizatorem. W droższych modelach umieszcza się na nich przyciski sterujące. Jeśli cenisz sobie kompleksowe rozwiązania, rozejrzyj się za produktem, który ma specjale wejście na kij, albo ma już taki wbudowany, i umożliwia podłączenie dodatkowego osprzętu np. lampy błyskowej.

 

Obciążenie

 

Każdy stabilizator do telefonu jest w stanie znieść konkretne obciążenie. Producenci dokładnie określają, ile wynosi udźwig sprzętu, by nie montować w uchwytach zbyt ciężkich urządzeń. Niestosowanie się do wytycznych w tym zakresie może okazać się fatalne w skutkach. Nadmierne obciążenie układu silniczków może doprowadzić do pogorszenia parametrów technicznych sprzętu, a w najgorszym wypadku spowodować jego uszkodzenie. Dlatego zanim kupisz stabilizator telefonu, dokładnie sprawdź, ile wynosi jego udźwig.

 

Pojemność akumulatora

 

Gimbale zasilane są akumulatorowo. Pojemność baterii decyduje o długości czasu pracy. W zależności od modelu cykl może wynosić kilka lub kilkanaście godzin. W przypadku częstego i wielogodzinnego użytkowania akcesorium radzimy zaopatrzyć się w produkt z akumulatorem o większej pojemności.

 

Wielkość i waga

 

Istotne znaczenie ma też wielkość akcesorium oraz jego waga. Niewielkich rozmiarów sprzęt bez problemu spakujesz do torby podróżnej lub plecaka. Lżejszy nie będzie zanadto ciążył przy pieszych wędrówkach ani nadmiernie obciążał ręki, co szczególnie docenisz przy długim i częstym nagrywaniu.

 

Powyższe parametry odnoszą się też do smartfona. Rozpiętość uchwytu jest ograniczona, toteż będzie w stanie pomieścić urządzenie konkretnych rozmiarów. Przed zakupem zorientuj się, ilu calowy telefon można do niego włożyć.

 

Sterowanie

 

Najlepiej, żeby gimbal do telefonu posiadał specjalny panel sterujący z funkcjami umożliwiającymi kręcenie filmików bez potrzeby użycia smartfona. Chodzi tutaj o opcje odtwarzania nagrania, zatrzymywania go, wykonywania zdjęcia czy zbliżenia na konkretny detal.

 

Obsługiwane osie

 

Gimbal do smartfona może stabilizować obraz w dwóch (2D) lub trzech (3D) płaszczyznach. Oczywiście dużo lepsze parametry prezentuje urządzenie pracujące w 3D (np. takie jak to https://medialove.pl/produkty/gimbale/stabilizator-gimbal-feiyutech-spg-2/) . Co więcej, wiele sprzętów wyposażonych jest w funkcję blokady konkretnych osi, dzięki czemu można je dowolnie zmieniać i tym samym dopasowywać do aktualnych potrzeb.

 

Stabilizator do smartfona – nasze propozycje

 

W naszym sklepie znajdziesz gimbale spełniające najwyższe wymagania. Na ofertę składają się m.in.:

 

DJI Osmo Mobile 2

 

Lekki gimbal z opcją ładowania smartfona. Oferuje do 15 godzin pracy. Po złożeniu zajmuje mało miejsca. Idealnie sprawdzi się w podróży – zoom pozwoli uchwycić każdy szczegół, funkcja Time-laps pomoże uchwycić przemieszczające się obiekty, natomiast Motion-laps zrobić dynamiczne ujęcia. Do tego sprzęt wyposażono w tryby Panoramy, Portretu i Krajobrazu.

 

FeiyuTech SPG

 

Trzyosiowy gimbal z trzema trybami pracy. Wyposażony w mnóstwo przydatnych funkcji m.in. wypoziomowania i uśpienia. Poręczny, a dzięki możliwości kalibracji ciężaru i przyciskom umieszczonym w uchwycie, wygodny w użytkowaniu. Za pośrednictwem specjalnej aplikacji można obsługiwać go zdalnie. Bateria trzyma do 7 godzin.

 

FeiyuTech Vimble 2

 

Gimbal z teleskopowym ramieniem do robienia selfie. Nawet w trudnych warunkach urządzenie wykonuje ostre zdjęcia i zachowuje płynność przejść w nagraniach. Za sprawą automatycznego wyważania mocowania w uchwycie samoczynnie dopasowuje się do rozmiaru telefonu. Sprzęt umożliwia przełączanie się między przednią a tylną kamerą oraz wykonywanie Time-lapsów. Poza tym posiada przycisk do włączania migawki i mini statyw. Na pełnym naładowaniu baterii działa do 5 godzin.

Zhiyun Smooth 4

 

Urządzenie stworzone do profesjonalnych produkcji filmowych. Posiada inteligentny panel sterowania do przełączania między trybami oraz szybkiej zmiany ustawień. Korzystając z przycisków można m.in. przybliżać obraz czy zmieniać ostrość. Gimbal posiada takie funkcje jak: śledzenie obiektu, Time-laps, Motion-laps i Hyper-laps. Urządzenie jest lekkie i poręczne, działa do 12 godzin. Oferujemy je w wersji czarnej i białej: https://medialove.pl/produkty/gimbale/stabilizator-gimbal-zhiyun-smooth-4-white/.