Kable USB to ogólna nazwa dla kilku rodzajów produktów. Choć korzystamy z nich codziennie, bo przecież ładujemy smartfony, podłączmy myszkę do laptopa itp., to mało kto zastanawia się, jakiego typu kabli używa. Zainteresowanie tematem pojawia się dopiero, gdy trzeba dokupić nowe akcesorium, ale nie wiadomo, jakie wybrać. Przychodzimy więc z pomocą i dokładnie omawiamy poszczególne rodzaje kabli z podziałem według standardów oraz typów złącza.

 

Czym jest kabel USB i jak działa?

 

Na początek wyjaśnijmy, czym jest kabel USB. Kabel USB to złącze do przewodowej komunikacji między urządzeniami, zastępujące porty równoległe i szeregowe. Umożliwia szybkie i wygodne podłączenie dysków przenośnych, klawiatury, myszki, drukarki, modemu, głośników, kamery, aparatu czy innego osprzętu do komputera, telewizora lub ładowarki sieciowej.

 

Dzięki kablom USB podpięcie urządzeń zewnętrznych do komputera czy laptopa staje się banalnie proste, bo zainstalowany na nich system sam je wykrywa. Nie ma konieczności instalowania żadnych sterowników. Po podłączeniu sprzęt jest od razu gotowy do pracy!

 

Czym jest kabel USB i jak działa?

A jak działają kable USB? Wszystko opiera się na zasadzie hosta, który sprawdza wykorzystywany tryb wymiany informacji między sprzętami i na jego podstawie nadaje podłączonym urządzeniom odpowiednie adresy. Wbudowany interfejs transmituje dane, wysyłając kolejno pakiety bitów. Za przesył danych odpowiedzialne są dwa z czterech przewodów umieszczonych w kablu USB, a w produktach generacji 3.0 – cztery z ośmiu. Natomiast reszta przewodów znajdujących się wewnątrz kabla odpowiada za zasilanie.

 

Co więcej, kable USB oferują określoną przepustowość i prędkość przesyłu danych. O tym, ile one wynoszą, decydują spełniane przez nie standardy. Potencjał kabla można w pełni wykorzystać, podpinając do niego większą liczbę urządzeń za pomocą huba (niewielkich rozmiarów produkt z kilkoma portami USB). Należy jednak zaznaczyć, że pomimo zastosowania huba wykorzystywana przepustowość i prędkość transmisji danych nie będą w stanie przekroczyć ustalonego limitu sprzętowego akcesorium.

 

Rodzaje USB – klasyfikacja ze względu na standardy

Rodzaje USB – klasyfikacja ze względu na standardy

 

USB 1.0 oraz 1.1

Pierwsza generacja kabli powstała w 1996 r. Kable zapewniały dwie prędkości przesyłu danych: 1,5 Mb/s oraz 12 Mb/s. Niestety jak to w nowych produktach bywa, pojawiły się w nich niewielkie błędy wpływające na jakość użytkowania, które postanowiono wyeliminować. Wdrożenie modyfikacji zaowocowało wprowadzeniem na rynek akcesoriów o ulepszonym standardzie 1.1.

 

USB 2.0

Kable USB w standardzie 2.0 weszły do obiegu w 2000 r. Ich zużycie prądu wynosi 500 mA, a przepustowość maksymalna utrzymuje się na poziomie 480 Mb/s. Co istotne, przesył danych przy wykorzystaniu tych kabli odbywa się tylko w jedną stronę, nigdy równocześnie! Oznacza to, że urządzenie podpięte do kabla może w danej chwili albo wysyłać, albo odbierać dane.

 

USB 3.0

Kable USB 3.0, wprowadzone na rynek w 2008 r. i na tamte czasy stanowiły prawdziwą rewolucję. Nie dość, że przy niskim zużyciu prądu (900 mA) oferują przepustowość do 5 Gb/s, to jeszcze umożliwiają jednoczesne przesyłanie i odbieranie danych między urządzeniami (transfer w trybie full-duplex). Tak dużą przepustowość, rzutującą na bardzo szybki przesył danych, uzyskano dzięki zastosowaniu 5 dodatkowych styków we wtyczce oraz 4 dodatkowych przewodów w kablu.

 

Jeśli więc zastanawiasz się, czym różni się USB 2.0 a 3.0, to właśnie większą przepustowością, szybszą transmisją danych i energooszczędnością. Dodać należy także, że kable USB 3.0. zachowują pełną kompatybilność z urządzeniami drugiej generacji, jednak wtedy ich przepustowość spada do poziomu kabli 2.0.

 

USB 3.1

Ulepszona wersja technologii 3.0. Akcesoria w tym standardzie są w pełni kompatybilne z poprzednimi generacjami, toteż stanowią dla nich doskonałą alternatywę, tym bardziej że ich przepustowość wynosi 10 Gb/s.

 

 

Rodzaje wtyczek USB – podział kabli ze względu na typ złącza

 

Rodzaje wtyczek USB – podział kabli ze względu na typ złącza

 

USB ze złączem typu A

To najpopularniejszy typ portu o podłużnym, prostokątnym kształcie. Stosowany m.in. w komputerach, laptopach, ładowarkach sieciowych do telefonów. Występuje także w wersji mini, która kiedyś była bardzo popularna (aparaty cyfrowe, odtwarzacze mp3/mp4, nawigacja), ale obecnie nie jest już w użyciu, oraz micro, którą znajdziemy w urządzeniach mobilnych, takich jak tablety, smartfony czy czytniki e-book. Co ważne, kable USB 3.0 ze złączem A mają charakterystyczne niebieskie elementy, po których bardzo łatwo je rozpoznać.

 

USB ze złączem typu B

USB typu B ma bardziej kwadratowy kształt ze ściętymi górnymi rogami. Najczęściej pojawia się w urządzeniach biurowych np. drukarkach, skanerach i monitorach. Ten typ kabla dostępny jest też w rzadko spotykanej wersji mini (stosowany w aparatach, palmtopach, kasach fiskalnych) oraz bardzo popularnej wersji micro – micro USB typu B posiada większość urządzeń cyfrowych dostępnych na rynku m.in. smartfony, tablety, odtwarzacze audio, czytniki itp. Oczywiście w naszym sklepie kupisz kable micro USB typu B. Oferujemy produkty marki Baseus, które występują w trzech kolorach: czerwonym: https://medialove.pl/kabel-micro-usb-baseus-yiven-2a-1-5m-red/, czarnym: https://medialove.pl/kabel-micro-usb-baseus-yiven-2a-1-5m-black/ i niebieskim: https://medialove.pl/kabel-micro-usb-baseus-yiven-2a-1-5m-blue/.

 

USB ze złączem typu C

USB typu C stworzono z myślą o standaryzacji portów i wyeliminowaniu problemów z wpinaniem kabla. Wtyczka ma podłużny kształt o zaokrąglonych rogach. Jest krótka, wąska, cienka i symetryczna, więc można wetknąć ją do portu, nie zwracając uwagi na to, jaką stroną jest obrócona. Wykazuje duży potencjał, w związku z czym coraz częściej zastępuje dotychczasowe kable. Umożliwia przesył plików audio, wideo oraz ładowanie urządzeń o większym zapotrzebowaniu na moc. W ofercie posiadamy kabel micro USB typu C o długości 30 cm https://medialove.pl/kabel-microusb-lightning-usb-c-30cm-baseus-3w1/ oraz 120 cm https://medialove.pl/solidny-kabel-microusb-lightning-usb-c-120cm-baseus-3w1/. Oba służą do jednoczesnego ładowania trzech urządzeń.

 

Kabel lightning

Na osobną uwagę zasługuje kabel lightning, który wykorzystuje technologię USB, jednak posiada wtyczkę o zupełnie innym kształcie aniżeli wyżej opisane. Produkt wprowadziła do obrotu firma Apple i pasuje wyłącznie do urządzeń tej marki (iPhone, iPod, iPad). W naszym sklepie znajdziesz go pod tym linkiem: https://medialove.pl/kabel-usb-lightning-iphone-baseus-cafule-1m-2-4a/.