Codzienne dojazdy do pracy, stanie w korkach czy długie trasy przy dźwiękach ulubionej muzyki stają się znośniejsze, mijają zdecydowanie szybciej. Jeśli postanowiłeś sprawić sobie nowe radio samochodowe, polecamy Ci produkty marki Vordon. Co je wyróżnia na tle innych i czym różni się radio 2 DIN od radia 1 DIN?

Na co zwrócić uwagę wybierając radio do auta?

Niezależnie od tego, na jakiego producenta ofertę się zdecydujesz, przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Radioodbiorniki z przedziału cenowego 300-500 zł znajdują się w kręgu zainteresowania większości klientów, bo są przystępne cenowo. Nie da się jednak nie zauważyć, że produkty z tej półki cenowej mają niemal takie same lub bardzo zbliżone do siebie parametry techniczne. Warto więc wiedzieć, którym aspektom bliżej się przyjrzeć, żeby kupić model idealnie dopasowany do oczekiwań.

Wielkość radia samochodowego

Aby montaż radia samochodowego w ogóle był możliwy, produkt musi pasować do otworu w desce rozdzielczej. Przeważająca część radioodbiorników występuje w standardowym rozmiarze określanym jako 1 DIN, aczkolwiek zdarza się, że radio zastosowane przez producenta jest większe, więc i otwór do jego montażu także.

Jeśli będziesz chciał wymienić oryginalne radio na takie o podstawowym rozmiarze, potrzebna Ci będzie specjalna ramka. To element idealnie dopasowany kształtem i rozmiarem do otworu w kokpicie, który umożliwi instalację mniejszego urządzenia. Utrzyma je na miejscu, ustabilizuje i zabezpieczy przed wysunięciem „z kieszeni”.

W sprzedaży pojawiają się też produkty spełniające standard 2 DIN. Czym różni się radio samochodowe 2 DIN od radioodbiornika 1 DIN? Rozmiarem właśnie. Produkty 2 DIN są zwykle dwa razy większe niż urządzenia 1 DIN i wyposażone w więcej ciekawych opcji, choć nie jest to regułą. W przypadku zbyt małej ilości miejsca do jego montażu, konieczne jest użycie adaptera.

Na co zwrócić uwagę wybierając radio do auta?Sposób podłączenia radia w samochodzie

Najlepiej, żeby produkt wyposażony był w kości ISO, co znacznie ułatwi podłączenie. W większości samochodów obecne są gniazda do wpięcia tego typu złączy, zatem wystarczy jeden ruch ręki i gotowe. Kłopot pojawia się, gdy radioodbiornik ich nie ma. W takiej sytuacji niezbędne okazują się przejściówki.

Moc wyjściowa radia 

Ogromne znaczenie dla jakości odsłuchu i wiernego odwzorowania dźwięków mają głośniki, ale moc wyjściowa też jest ważna. Im wyższa, tym lepiej, bo w momencie uruchomienia silnika samochodu spadnie mniej więcej o połowę. Jaka powinna być? Wystarczająca moc wyjściowa to ta na poziomie 4 × 50-60 W, gdyż dla uzyskania lepszego efektu i tak wymagany będzie wzmacniacz.

Wyposażenie i funkcje, które powinno mieć radio do samochodu

Ilość i rodzaj wyposażenia należy dopasować do własnych preferencji, aczkolwiek można wskazać pewne funkcje/elementy, które powinny stanowić punkt wyjścia do poszukiwań idealnego modelu. Do najważniejszych z nich należą m.in. funkcja odtwarzania plików mp3, gniazdo AUX umożliwiające podłączenie smartfona, slot USB do wpięcia pamięci zewnętrznych, funkcja korekty barwy dźwięku i wzmocnienia odpowiadające za jakość dźwięku.

Poza tym dobrze, żeby radioodbiornik posiadał moduł Bluetooth pozwalający na bezprzewodowe połączenie ze smartfonem. Dzięki tej opcji, w razie potrzeby zamieni się w zestaw głośnomówiący i pozwoli bezpiecznie prowadzić rozmowę podczas jazdy.

Z dodatkowych opcji na szczególną uwagę zasługują jeszcze m.in. wyświetlacz, GPS, wielokolorowe podświetlenie, MirrorLink, kamera cofania, obsługa plików w różnych formatach, wyjście na subwoofer. Poszczególne opcje omawiamy w dalszej części artykułu, przy okazji charakterystyki produktów dostępnych w naszym sklepie.

Radio Vordon – w czym tkwi jego wyjątkowość?

Firma Vordon prężnie działa na polskim rynku od 2010 r. To rodzima marka, która w początkowych latach działalności zajmowała się głównie dystrybucją nawigacji (była jednym z trzech największych dostawców). Jednak z czasem rozszerzyła asortyment o inne urządzenia elektroniki samochodowej. Aktualnie na jej ofertę składają się m.in. radia 2 DIN i 1 DIN, rejestratory do aut, kamery cofania, monitory cofania.

W ostatnich latach firma Vordon zdobyła kilka nagród i wyróżnień za dynamiczny rozwój. Uzyskała także Certyfikat Wiarygodności Biznesowej, co potwierdza wysoką jakość oferowanych przez nią towarów. Do tego to krajowy producent, więc warto zainteresować się jej wyrobami choćby z tych względów.

W rzeczywistości jednak powodów jest znacznie więcej, a główny z nich stanowi bogate wyposażenie. Zarówno radia samochodowe 2 DIN, jak i  radio 1 DIN marki Vordon posiadają duży, dotykowy wyświetlacz, dzięki któremu pełnią funkcję urządzeń multimedialnych. Obsługują różne rozszerzenia plików, więc umożliwiają odtwarzanie plików video, audio oraz wyświetlanie zdjęć. To z kolei oznacza, że pasażerowie mogą oglądać filmy albo przeglądać fotografie podczas podróży.

Poza tym sprzęty wyposażone są w funkcję Mirror Link, dzięki której można skopiować na nie ekran smartfona (opcję taką oferuje radio 1 DIN oraz radio 2 DIN Android) i obsługiwać telefon z poziomu radioodtwarzacza. Rozwiązanie jest też o tyle fajne, że pozwala zamienić urządzenie w radio 1 DIN i radio 2 DIN z nawigacją Vordon.

Dodatkowo produkty zaopatrzono w moduł Bluetooth do strumieniowania muzyki, funkcję zestawu głośnomówiącego, wyjście do podłączenia subwoofera, wejście AUX, złącze ISO do szybkiego podłączenia oraz gniazdo USB do podpięcia różnego rodzaju urządzeń zewnętrznych.

Które radio samochodowe Vordon będzie dla Ciebie odpowiednie?Które radio samochodowe Vordon będzie dla Ciebie odpowiednie?

Na tę chwilę oferujemy dwa modele radioodbiorników marki Vordon: AC-3201 Kolorado 2DIN 7′ i AC-5201 Kent 1DIN 7′, niemniej zamierzamy systematycznie rozszerzać asortyment. Pod względem wyposażenia i dostępnych opcji produkty są do siebie bardzo podobne, w związku z czym przy wyborze radzimy kierować się przede wszystkim ich wielkością.

Radio samochodowe 2 DIN polecamy właścicielom samochodów, w których pojazdach przewidziano większą ilość miejsca do montażu radia. Natomiast radio samochodowe Vordon 1 DIN będzie odpowiedniejsze, gdy panel ma wymiary mniej więcej 18 cm × 5 cm (ekran automatycznie się wysuwa, a nie jest wbudowane w urządzenie, jak w przypadku radia 2 DIN).

Jeśli więc szukasz taniego radia 2 DIN lub 1 DIN, które będzie pełniło funkcję samochodowego centrum rozrywki, to koniecznie zajrzyj do naszej zakładki radia samochodowe.