Zamierzasz regularnie ćwiczyć? Przyda ci się akcesorium, które pozwoli zachować regularność treningów, samodyscyplinę i motywację. O jakim gadżecie mowa? O smartbandzie, czyli lekkiej opasce fitness zakładanej na rękę.

Smartband – co to takiego i jak działa?

 

Smartband to elektroniczna opaska do monitorowania aktywności fizycznej. Można powiedzieć, że to taki osobisty trener, który czuwa nad tym, abyś wykonał zaplanowany trening i przy tym dał z siebie wszystko.

 

Opaska fit, bo taką nazwą też się ją określa, to lekkie akcesorium wyglądem przypominające zwykłą opaskę lub zegarek. Zakłada się ją na przegub dłoni, by wbudowane czujniki i moduły mogły monitorować stan organizmu podczas treningu oraz kontrolować jakość ćwiczeń. Urządzenie przez cały czas „nadzoruje” plan treningowy – zbiera dane na temat aktywności dziennej i nocnej, analizuje je, a następnie wyświetla na ekranie lub wyświetlaczu smartfona, o ile wcześniej zostanie z nim sparowane.

 

Gadżet posiada mnóstwo przydatnych funkcji, z których najważniejsze to: liczenie kroków i spalonych kalorii oraz mierzenie dystansu. Natomiast wśród dodatkowych opcji na szczególną uwagę zasługują: pomiar tętna, czasu i jakości snu, czasu aktywności i tempa treningu, śledzenie trasy, przypomnienie o treningu, rozpoznanie rodzaju aktywności wraz z dostosowaniem do niej konkretnych funkcji (w takie rozwiązanie zaopatrzono m.in. smartband iWown i6 Pro). Produkty o wyższym standardzie są także w stanie zidentyfikować telefonicznego rozmówcę oraz wyświetlić wiadomość SMS.

Smartband – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Smartband – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

 

Wbrew pozorom kupno idealnego smartbanda to nie taka prosta sprawa. Oferta sprzedażowa jest bardzo bogata, więc żeby ograniczyć pole poszukiwań, warto określić potrzeby. Poza tym przy podejmowaniu decyzji zakupowej radzimy przyjrzeć się bliżej poniższym parametrom:

 

Wyświetlacz

Największe znaczenie ma jego wielkość i technologia wykonania. Oczywiście im większy rozmiar wyświetlacza, tym lepiej widać na nim wszystkie dane. Natomiast sprawa technologii przedstawia się następująco: standardowe modele mają ekrany LED-owe, a w droższych można spotkać OLED lub E-Ink. Oprócz tego niemałe znaczenie ma czytelność wyświetlacza w pełnym słońcu – niezmiernie istotna, jeśli trenujesz na świeżym powietrzu.

 

Waga

Nie ma co ukrywać – lżejszy smartband jest mniej odczuwalny na ręce. Jeśli gadżet będzie ważył niewiele, zapomnisz, że w ogóle go nosisz!

 

System operacyjny

Smartbandy współpracują z większością popularnych systemów rynkowych, niemniej przed zakupem sprawdź, z jakim oprogramowaniem kompatybilne jest wybrane akcesorium.

 

Funkcje

Każdy smartband posiada takie funkcje jak liczenie kroków, mierzenie dystansu i spalonych kalorii. Stanowią one absolutne minimum wyposażenia, które dla wielu osób okaże się wystarczające. Zachęcamy jednak do zakupu bardziej zaawansowanego sprzętu. Dla zapewnienia sobie maksimum komfortu podczas ćwiczeń polecamy zaopatrzyć się w jeden z tych modeli: iWown i6 Hr C czarno-czerwony  albo iWown i6 Hr C czarno-niebieski, ponieważ ich standardowe wyposażenie zostało poszerzone o wyświetlanie powiadomień o dzwoniącym rozmówcy oraz odczytywanie wiadomości SMS.

 

Rodzaj łączności

Większość gadżetów oferuje bezprzewodowe łączenie ze smartfonem za pomocą bluetooth, ale można natknąć się i na takie, gdzie wymagane jest użycie kabla. Pierwsza metoda jest zdecydowanie wygodniejsza i mniej ograniczająca – pozwala zachować maksymalną mobilność, odłożyć smartfon do kieszeni, nie martwiąc się, że przy ćwiczeniach zahaczy się o kabel.

 

Bateria

Pojemność baterii wpływa na maksymalny czas użytkowania i decyduje o częstotliwości ładowania. Najlepiej zaopatrzyć się w produkt, który jest w stanie nieprzerwanie pracować od kilku do kilkunastu dni.

 

Obudowa

Ryzyko upadku opaski w czasie treningu jest niewielkie, niemniej może się zdarzyć. Warto więc sprawić sobie gadżet o solidnej, odpornej na wstrząsy obudowie.

 

Wodoodporność

Przy częstych wizytach na basenie albo uprawianiu sportów wodnych potrzebny będzie produkt wodoodporny. Jako opaska do pływania sprawdzi się np. smartband iWowon i6 HR C czarny.

 

Dlaczego warto zaopatrzyć się w smartband?

 

Zastanawiasz się, jak smartband przyda ci się w codziennej aktywności fizycznej? Poznaj 5 powodów, dla których nie dość, że nie będziesz chciał się z nim rozstawać, to po czasie przestaniesz sobie wyobrażać bez niego treningi!

 

Pełen monitoring

Urządzenie zapewnia pełen monitoring aktywności fizycznej i jakości snu wraz z analizą zgromadzonych danych. Uzyskane informacje wiele powiedzą ci o efektywności treningów, do których w razie potrzeby będziesz mógł wprowadzić konkretne modyfikacje. Na podstawie zebranych informacji będziesz mógł zoptymalizować plan treningowy, tak aby uzyskiwać coraz lepsze rezultaty. Gadżet umożliwi  ci też przeglądanie dotychczasowych osiągów i nadzór postępów.

 

Najlepszy motywator

Każdy, nawet najbardziej zagorzały fan sportu, ma czasem gorszy dzień i zamiast ćwiczyć, wolałby poleniuchować. Smartband odwiedzie cię od tego pomysłu! Urządzenie przypomni o zamierzonej aktywności fizycznej i zmobilizuje do działania, czym pomoże zachować regularność treningów.

 

Funkcjonalność smartfona w zasięgu ręki

Pewnie nieraz zdarzyły ci się sytuacje, w których ktoś próbował się z tobą skontaktować, a ty nie miałeś możliwości odebrać połączenia ani sprawdzić, kto dzwoni. Po integracji smartbanda ze smartfonem problem zniknie, ponieważ powiadomienie o rozmowie przychodzącej lub e-mailu pojawi się na ekranie opaski, wyświetli on też treść wiadomości SMS.

 

Wygoda

Co prawda na smartfona można pobrać aplikacje mierzące pokonany dystans czy ilość spalonych kalorii, ale korzystanie z niego podczas uprawiania sportu nie należy do najwygodniejszych rozwiązań. Spore gabaryty i waga mogą przeszkadzać w treningu. Poza tym możesz zapomnieć go ze sobą zabrać, a wtedy nie dokonasz potrzebnych pomiarów. Opaska fitness to zdecydowanie lepsza opcja. Jest lekka, niemal nieodczuwalna na ręku, można ją nosić stale, więc jest nikłe prawdopodobieństwo, że zostawisz ją w domu. Poza tym trudniej ją uszkodzić, można z nią pływać lub korzystać z niej w deszczu.

 

Długa praca na baterii

Smartbandy wymagają rzadszego ładowania niż smartfony. Przy w pełni naładowanym akumulatorze działają bez przerwy przez kilka, kilkanaście dni, co przy korzystaniu z aplikacji na telefonie jest nieosiągalne.

Co lepsze: smartwatch czy smartband?

Co lepsze: smartwatch czy smartband?

 

Z racji podobnych funkcji smartwatch i smartband często są ze sobą porównywane. Produktów nie da się jednak stosować zamiennie, bo każdy z nich spełnia nieco inne zadanie. Smartbandy stanowią urządzenia typowo sportowe, stworzone do monitoringu treningów i osiągania wyznaczonych celów przez systematyczność działania.

 

Natomiast smartwatche charakteryzuje większa uniwersalność. Oprócz funkcji niezbędnych do pomiarów treningowych wyposażone są w gry, aplikacje i rozwiązania umożliwiające wykonywanie zdjęć, łączenie się z internetem czy wygodne wykonywanie połączeń bez potrzeby obsługi smartfona. Jeśli jesteś zainteresowany jego zakupem, zerknij na model iWown P1.