Kamera do nagrywania w ruchu musi spełniać określone wymogi. Warunki, w jakich będzie użytkowana, są specyficzne: zjazdom rowerowym towarzyszą silne wstrząsy, nieraz przemierza się błotniste trasy, gdzie nietrudno o zachlapanie albo wyboiste ścieżki, gdzie ryzyko upadku i uszkodzenia urządzenia jest spore. Z tego względu do kręcenia filmów podczas jazdy na rowerze radzimy wybierać kamery sportowe o konkretnych parametrach.

Rozdzielczość i liczba klatek na sekundę

To jedne z najważniejszych parametrów sprzętowych – im są wyższe, tym jakość filmów jest lepsza. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że materiał zarejestrowany w niższej rozdzielczości niczym się nie różni od nagranego sprzętem o wyższej rozdzielczości, to rzeczywistość jest zgoła inna. Na podglądzie obraz może i wygląda tak samo, ale przy obróbce filmu nie jest już tak kolorowo.

 

Wideo nakręcone w wyższej rozdzielczości nie traci na jakości podczas poprawek, czego niestety nie da się powiedzieć o filmikach zrealizowanych kamerą do roweru o słabszych możliwościach w tym zakresie. Problemy uwidaczniają się też przy korzystaniu z cyfrowej stabilizacji: jeśli rozdzielczość jest wysoka, obraz pozostaje wyraźny, natomiast przy niższej wykazuje tendencję do rozmazywania się. Za wystarczającą rozdzielczość uznaje się 720 pikseli (HD), aczkolwiek lepiej wybrać sprzęt z rozdzielczością FullHD, Ultra HD, 2K albo 4K (w real 4K nagrywają m.in. kamera sportowa EKEN H5S Plus i kamera sportowa EKEN H6S).

 

Druga kwestia to liczba klatek na sekundę, która decyduje o płynności nagrania. Każdy film tak naprawdę składa się z ogromnej liczby kadrów wyświetlanych z pewną częstotliwością, co imituje wrażenie ruchu. Im liczba klatek na sekundę jest wyższa, tym zdjęcia szybciej po sobie następują i nie pojawia się utrudniające oglądanie „klatkowanie”. Wysoka wartość parametru jest niezbędna przy tworzeniu ujęć w zwolnionym tempie tzw. slow motion. Ile więc powinna wynosić? Minimum to 60 kl./s i więcej (przy rozdzielczości 720 pikseli może to być nawet 240 kl./s, tak jak oferuje to kamera sportowa SjCam SJ8 Pro).

 

Szybkość zapisu

 

Za szybkość zapisu i odtwarzania materiału odpowiedzialne są procesor oraz stopień czułości przetworników. Prędkość zapisu powinna być jak najwyższa, by urządzenie nadążało z zapisywaniem danych i nie obniżało jakości nagrania. Poza tym ważne jest, by kamera na rower wyposażona była w kartę pamięci o wysokiej prędkości zapisu, ponieważ parametr ten znacząco wpływa na jakość obrazu. Karta pamięci powinna mieć też sporą pojemność, bo pliki o dużej rozdzielczości zajmują więcej miejsca.

Sposób montażu kamery rowerowej

Sposób montażu kamery rowerowej

Urządzenie powinno oferować kilka sposobów montażu, by móc różnicować ujęcia i dobierać optymalne ustawienie kadru do panujących warunków (taką możliwość zapewnia np. kamera sportowa SjCam SJ4000). Najlepiej sprawdzić, czy dołączono do niego akcesoria, które pozwolą zamocować kamerkę na kask, ramę roweru, kierownicę lub przymocować ją do klatki piersiowej. Jeśli potrzebnych do tego komponentów nie ma w zestawie, warto zorientować się, czy można je dokupić.

 

System mocowania powinien być solidny i wytrzymały. Musi też na tyle stabilnie podtrzymywać kamerę, by zminimalizować ryzyko jej odczepienia się od roweru podczas szybkiej jazdy po wybojach. Trzeba też wziąć pod uwagę, że kamera zamontowana na kierownicy będzie poddawana silnym wstrząsom. Chcąc je w znacznym stopniu ograniczyć, należy zaopatrzyć się w krótki uchwyt amortyzowany gumą.

 

Obudowa

Kamery sportowe dla rowerzystów muszą się dobrze sprawować w każdych warunkach, nawet przy niekorzystnej pogodzie. Dlatego też większość producentów wyposaża swoje produkty w wodoszczelną i odporną na zabrudzenia obudowę (kamera sportowa SjCam SJ6 Legend i kamera sportowa SjCam SJ7 Star mają tak wysoką klasę wodoszczelności, że można z nich korzystać nawet pod wodą, na głębokości 30 m).

 

Za wodoodporne urządzenie trzeba nieco więcej zapłacić, ale w ostatecznym rozrachunku opłaca się to i finansowo, i czasowo. Zwykle do kamery rowerowej bez wodoodpornej obudowy należy dokupić ją osobno albo założyć na urządzenie specjalną osłonę zabezpieczającą, co wygeneruje dodatkowe koszty. Poza tym zastosowanie wspomnianych akcesoriów tłumi dźwięki, więc późniejsza obróbka filmu wymaga więcej czasu. Co jeszcze? Obudowa urządzenia powinna być mocna i wytrzymała, by w razie upadku sprzęt wyszedł z niego bez szwanku.

 

Obsługa

Kamera na rower powinna być łatwa w obsłudze. Większość urządzeń dostępnych na rynku posiada dotykowy wyświetlacz, który pozwala szybko zmienić ustawienia, ale niestety nie można z niego korzystać w rękawiczkach, a te nosi większość rowerzystów. Dlatego przy wyborze sprzętu radzimy sprawdzić, czy urządzenie ma duże i szeroko rozstawione przyciski, które da się bez problemu nacisnąć w trakcie jazdy.

 

Świetne rozwiązanie stanowi też kamera sterowana zdalnie, za pomocą pilota lub głosowo. Urządzenie obsługiwane głosowo reaguje na wydawane komendy – aktywacja wybranych funkcji odbywa się bez użycia rąk, więc mogą spokojnie spoczywać na kierownicy.

Stabilizacja obrazu w kamerze rowerowej

Stabilizacja obrazu w kamerze rowerowej

Stabilizacja obrazu to w kamerze rowerowej podstawa. Eliminacja drgań jest niezbędna dla zapewnienia wysokiej jakości nagrania. Wstrząsy powodują podskakiwanie obrazu, przez co trudniej się go ogląda. Montaż kamery na kasku czy klatce piersiowej pozwala je po części zredukować, ale nie daje tak dobrych efektów jak cyfrowa stabilizacja obrazu. Poza tym na kierownicy czy ramie roweru stają się one jeszcze bardziej odczuwalne i tylko dobra stabilizacja jest w stanie uratować sytuację. Aktualnie najlepszą cyfrową stabilizację HyperSmooth posiada kamera sportowa GoPro HERO 7 Black, aczkolwiek równie dobrą modą pochwalić się modele: Silver – kamera sportowa GoPro HERO 7 Silver i White – kamera sportowa GoPro HERO 7 White z tej samej serii.

 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić urządzenie bez stabilizacji (nie ma jej np. kamera sportowa EKEN H7s, czy kamera sportowa EKEN H9R, lecz wtedy trzeba się liczyć z dużo słabszą jakością nagrań. Takie rozwiązanie jest też sporo droższe. W wielu przypadkach konieczne staje się zastosowanie uchwytu z mechanizmem wytłumiającym drgania. Zakup akcesorium to dodatkowy wydatek. Poza tym może się okazać, że nie da się dopasować komponentu do konkretnego modelu, więc trzeba będzie wymienić sprzęt na nowy.