Na drodze może dojść do wielu niebezpiecznych zdarzeń – najczęstsze z nich to potrącenia, kolizje i wypadki. Czasem wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Niestety nieraz trudno ustalić sprawcę zdarzenia, udowodnić jego winę lub odtworzyć przebieg wydarzeń wyłącznie na podstawie zeznań świadków. Warto przygotować się na taką ewentualność. Jak? Wystarczy zamontować w samochodzie wideorejestrator.
Na skróty
Po co instalować w samochodzie wideorejestator?
Zacznijmy od początku. Wideorejestrator to kamera nagrywająca wszystko, co dzieje się z przodu lub z tyłu pojazdu, w którym została zamontowana. Urządzenie rejestruje obraz na bieżąco i zapisuje go na karcie pamięci w określonych interwałach czasowych, a więc „dzieli” całą trasę na kilkuminutowe filmiki. Z racji tego że karty micro SD mają ograniczoną zasobność, po ich zapełnieniu następuje nadpisanie starego zapisu nowym, chyba że się go zabezpieczy, korzystając z funkcji przeniesienia do „miejsca” wyłączonego z nadpisywania (może to być specjalny folder, do którego trafi filmik po naciśnięciu obsługującego tę funkcję przycisku).
Nagrania z kamery samochodowej okazują się przydatne zwłaszcza przy rozstrzyganiu sporów. Na ich podstawie można jednoznacznie określić sprawców zdarzeń drogowych lub zidentyfikować ich, jeśli uciekli z miejsca zdarzenia, a brakuje świadków. Mając w zanadrzu udokumentowane całe zajście, można łatwiej udowodnić swoją niewinność bądź „przedstawić” nieprzewidziane okoliczności zdarzenia, kluczowe przy ubieganiu się o odszkodowanie.
To jednak nie wszystko! Dobrej jakości kamery nagrywają obraz w wysokiej rozdzielczości i zachowują świetną płynność obrazu. Są zatem w stanie uchwycić szybko przemieszczające się obiekty np. rozpędzony samochód, a ze szczegółowych nagrań można odczytać numery tablic rejestracyjnych. Poza tym rejestrator samochodowy sprawdzi się w roli tradycyjnego aparatu – uwieczni wspaniałe widoki z wakacyjnej podróży.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery samochodowej?
Ilość produktów dostępnych na rynku jest tak duża, że możesz mieć problem z wyborem kamery idealnej. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego podpowiadamy, jakie kluczowe parametry wziąć pod uwagę przy selekcji i jak zawęzić pole poszukiwań.
Cena, cena i jeszcze raz cena
Zastanów się, ile jesteś w stanie zapłacić za sprzęt, bo dzięki temu ograniczysz pole manewru. Kamery samochodowe o wysokich parametrach technicznych są droższe, ale zapewniają świetną jakość obrazu i oferują dużo więcej możliwości. Im większa rozdzielczość, tym wyraźniej widać każdy szczegół, nawet w gorszych warunkach oświetleniowych. Warto zatem trochę dołożyć i mieć pewność, że w razie potrzeby zarejestrowany materiał okaże się wartościowy.
Rozdzielczość i prędkość nagrywania
Za jakość nagrywanych materiałów odpowiada kilka czynników. Najważniejsze z nich to: rozdzielczość, płynność zapisywania obrazu, jakość obiektywu i rodzaj soczewki. Dobrą ostrość obrazu uzyskuje się za sprawą wysokiej rozdzielczości, zatem jeśli chcesz, żeby nie był „ziarnisty” ani rozmyty, kup kamerę o rozdzielczości FullHD (1080p) albo Ultra HD (2304 × 1296p). Kolejna sprawa to szybkość zapisywania obrazu – minimalna to 30 klatek na sekundę, a optymalna 60 klatek na sekundę. Oczywiście wyższy parametr zapewnia lepszą płynność obrazu i jakość odtwarzania, dzięki czemu oglądając filmik w zwolnionym tempie da się wychwycić więcej detali.
Jeżeli zaś chodzi o soczewki, to w kamerkach samochodowych stosuje się dwa rodzaje: plastikowe i szklane, przy czym te drugie mają nad pierwszymi niekwestionowaną przewagę. Szklane soczewki są trwalsze i pozwalają nagrywać obraz o lepszych parametrach technicznych. Producenci pokrywają je specjalnymi filtrami, które w mniejszym lub większym stopniu redukują słoneczne odblaski lub fale podczerwone, w efekcie czego nagrywany obraz jest wyraźniejszy. Nie bez znaczenia dla jakości filmów rejestrowanych w nocy jest też zastosowana w urządzeniu przysłona (oznaczana f/x.y). Im niższa wartość tego parametru, tym więcej światła dociera do matrycy, co przy nagrywaniu po zmroku ma niebagatelne znaczenie (więcej światła = mniej szumów). Ze swej strony polecamy kamerki samochodowe z przysłoną o wartości f/1.8 albo f/1.6.
Kąt widzenia
Wielkość kąta widzenia decyduje o szerokości kadru. Kamera do samochodu o szerszym kącie obejmie większy obszar, więc zarejestruje nie tylko to, co dzieje się na sąsiednim pasie, ale i na poboczu. Poza tym wyeliminuje tzw. martwe pola. Na jaką się zdecydować? Najlepiej kupić produkt o kącie widzenia między 140° a 170°.
Nasz ranking wideorejestratorów
Już wiesz, czym kierować się przy wyborze mini kamerki do samochodu, jednak żeby jeszcze bardziej ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy mały ranking kamer samochodowych. Oto nasze propozycje:
Xiaoyi Yi Smart Dash Camera
Xiaoyi Yi Smart Dash Camera to wideorejestrator marki Xiaomi (Xiaoyi to submarka tego producenta) z 2.7″ wyświetlaczem LCD umożliwiającym wygodne oglądanie filmików. Urządzenie nagrywa w jakości HD, Full HD i Ultra HD, więc zaspokoi najwyższe wymagania klientów. Yi Dash Camera obsługuje karty micro SD o pojemności od 8GB do 64 GB. To wygodny i prosty w obsłudze sprzęt z intuicyjnym interfejsem i kątem widzenia wynoszącym 165°. Wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak żyroskop, czujnik wstrząsów, funkcja ADAS, która ostrzega przed zagrożeniami na drodze, i G-Sensor do zabezpieczania nagrań.
MS3 Dash Camera
To wideorejestrator z kamerą cofania, który zapisuje obraz w jakości HD i Full HD. Posiada duży (3.0″), przejrzysty ekran LCD i przedni obiektyw o 170° kącie widzenia (kąt widzenia tylnej kamery wynosi 110°). MS3 Dash Camera nagrywa w 30 klatkach na sekundę. Przeznaczony do rejestrowania trasy, niemniej sprawdzi się też jako kamera parkingowa. Ma wbudowany wykrywacz ruchu, co podwyższa bezpieczeństwo pojazdu.
Xblitz Park Viev
To kamera samochodowa w formie lusterka, z naprawdę dużym wyświetlaczem (4.3”). Ma dwie kamery: przednią i tylną (ułatwiającą cofanie). Nagrywa w dużej rozdzielczości. Obejmuje swym zasięgiem pole widzenia o kącie 140°. Wyposażony jest w tryb nocny, diody doświetlające, automatyczne wyłączanie, nagrywanie i wygaszanie ekranu, a także detektor ruchu i czujnik grawitacyjny (G-sensor). Poza tym Xblitz Park Viev posiada wbudowany głośnik i mikrofon.
Xiaoyi Yi Mirror Dash
To produkt 3w1 łączący w sobie funkcje wideorejestratora, lusterka i kamery cofania. Urządzenie ma dwie kamery, przy czym przednia nagrywa w rozdzielczości Full HD (1080p), w 30 klatkach na sekundę, a tylna w 720p. Szerokokątny obiektyw przedniej kamery obejmuje swym zasięgiem obszar o kącie 138° i posiada przysłonę f/2.0, natomiast pole widzenia tylnej kamery wynosi 120°. Sprzęt wyposażono w 4,3” wyświetlacz, głośnik, mikrofon, Wi-Fi (umożliwia integrację ze smartfonem), micro USB, czytnik kart pamięci, automatyczne włączanie, które następuje z chwilą uruchomienia silnika, oraz trzyosiowe czujniki grawitacji.
Wideorejestratory to praktyczne urządzenia, które przydadzą się w wielu sytuacjach na drodze, dlatego warto wyposażyć w nie swój samochód.
Kamera samochodowa - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?