Decyzja o założeniu własnego kanału na YouTube już zapadła, ale nie wiesz, od czego zacząć? Co będzie potrzebne do nagrywania, w jaką kamerę się zaopatrzyć i co zrobić, żeby widzowie chcieli oglądać Twoje materiały? Przeczytaj nasz poradnik, a stawianie pierwszych kroków w tej branży stanie się o wiele łatwiejsze!
Na skróty
Jak nagrywać na YouTube?
Jak nagrywać na YT, żeby zaskarbić sobie sympatię widzów? Bądź sobą, realizuj ciekawe pomysły i przestrzegaj kilku kluczowych zasad. Z czasem wszystkiego się nauczysz, ale na początek zacznij od zaplanowania działań, określenia typu filmików: polecamy wrzucanie kilkuminutowych vlogów lub tematycznych wideo omawiających jeden, konkretny wątek. Przed kamerą zachowuj się naturalnie, lecz nie improwizuj. Do nagrywania każdego materiału powinieneś się dobrze przygotować, a więc wybrać temat, stworzyć do niego scenariusz, najlepiej w punktach, i omówić wszystkie istotne kwestie. Podziel informacje na segmenty i nagrywaj je jako poszczególne bloki, co ułatwi późniejszy montaż. Chyba że zamierzasz nagrywać vlogi – wtedy postaw na regularność i po prostu rejestruj wszystko, co się u ciebie dzieje.
Co jeszcze? Zaopatrz się w sprzęt do nagrywania filmów i odpowiednie oprogramowanie do obróbki wideo (te aspekty omawiamy w dalszej części artykułu). Do kręcenia ujęć przygotuj należyte tło, najlepiej gładkie albo nawiązujące do tematyki Twojego kanału, i zadbaj o dobre oświetlenie: doskonałe efekty zapewnia naturalne światło lub rozproszone światło halogenowe. Jeśli nagrywasz w terenie – obserwuj otoczenie, kombinuj z ustawieniami i szukaj ciekawych kadrów. Podczas nagrywania korzystaj ze statywu, który wyeliminuje drgania i ustabilizuje położenie kamery, więc jakość obrazu będzie zdecydowanie lepsza. Postaraj się dobrze wyglądać przed kamerą i poprawnie wysławiać. Panuj nad mimiką i gestami, bo nadmierne gestykulacja może stać się dla widza uciążliwa.
W jaki sprzęt do nagrywania filmów się zaopatrzyć?
Każdy twórca internetowy potrzebuje sprzętu do nagrywania. Radzimy jednak, byś na starcie nie inwestował w urządzenia kosztujące krocie. Jako kamera do nagrywania na YT sprawdzą się kamery sportowe, smartfon lub mini aparat. Ważne, żeby sprzęt filmował w HD lub Full HD i oferował przyzwoitą jakość dźwięku. Do niego wystarczy dokupić jeszcze statyw, mikrofon oraz lampy i masz gotowy mini zestaw nagrywający. Nie wiesz, jakie urządzenia kupić? Poniższe propozycje ułatwią ci wybór.
Kamera
W naszym sklepie znajdziesz spory wybór profesjonalnych kamerek do nagrywania. Sprzęty obsługują technologię 4K, rejestrują wideo w wysokiej rozdzielczości, w tempie 25-60 klatek na sekundę, co pozwala uchwycić najdrobniejsze detale. Urządzenia wyposażone są w stabilizację obrazu eliminującą drgania powstające przy przemieszczeniu się, dzięki czemu można uzyskać doskonałą ostrość obrazu i wykonać płynne przejścia między ujęciami. Oto nasze propozycje:
DJI OSMO POCKET
Mini kamerka do nagrywania na YouTube, która dosłownie zmieści się w kieszeni. Lekka, poręczna i wygodna w użytkowaniu, bo wyposażona w trzyosiowy gimbal dostosowujący położenie urządzenia względem filmowanego obiektu. Miniaturowy stabilizator świetnie redukuje najmniejsze drgania, a uchwyt pokryty antypoślizgowym materiałem doskonale leży w dłoni. To kamera z gimbalem wyposażona w obiektyw z przysłoną f/2.0, którą można nagrywać wysokiej jakości wideo nawet w kiepskich warunkach oświetleniowych.
EKEN H6S
Idealna kamera do vlogów, nagrywania filmików tematycznych i filmowania pod wodą! Nagrywa w REAL 4K, a więc nie przekształca sztucznie obrazu do tej rozdzielczości, jak często się to zdarza w innych kamerach, tylko od razu rejestruje w niej obraz. Co więcej, dzięki płaskiej obudowie obiektywu sprzęt kręci ładniejsze ujęcia pod wodą. Urządzenie ma elektroniczną stabilizację obrazu i wbudowane Wi-Fi, więc można zdalnie sterować jego pracą. Za sprawą dwóch pojemnych baterii zapewnia dość długie nagrywanie.
EKEN H5S PLUS
Model o podobnych parametrach technicznych do wyżej opisanego H6S. Urządzenie też zaopatrzono w elektroniczną stabilizację obrazu, wodoszczelną obudowę, płaską obudowę obiektywu, Wi-Fi umożliwiające zdalne sterowanie i dwa pojemne akumulatory, z tą różnicą że posiada jeszcze dotykowy ekran podwyższający komfort obsługi. To kamera do nagrywania filmików na YouTube o rewelacyjnych osiągach, do tego przystępna cenowo.
SJCAM SJ8 PRO
Kamera ósmej generacji – jeszcze bardziej intuicyjna i łatwa w użytkowaniu. Rejestruje obraz w 4K. Nagrywa w 60 klatkach na sekundę i to w kilku wbudowanych trybach. Wyposażona w szerokokątny obiektyw złożony z 7 soczewek. Do tego może pochwalić się świetną stabilizacją obrazu, wodoodporną obudową, dużym dotykowym wyświetlaczem, podwójną redukcją zakłóceń, mikrofonem stereo, 8-krotnym zoomem optycznym i wydajnym akumulatorem z funkcją oszczędzania energii. Czy potrzeba czegoś więcej?
Statyw
Jeśli nie zdecydujesz się na kamerę sportową z gimbalem, powinieneś dokupić do kamery statyw. To akcesorium obowiązkowe, poprawiające jakość filmów ze względu na stabilizację położenia kamery i eliminację drgań. Poza tym kręcenie wideo przy jego użyciu jest wygodniejsze i nie obciąża ręki, co w przypadku częstego i regularnego nagrywania ma niemałe znaczenie.
Wybierać możesz spośród statywów sztywnych, takich jak monopod z blokadą obrotów wokół własnej osi oraz elastycznych, z ramionami, które można dowolnie wyginać i okręcać wokół barierek, drążków itp.
W zależności od wymagań możesz zaopatrzyć się w produkt sterowany pilotem, którego nogi zakończone są neodymowymi magnesami (np. Statyw Joby GorillaPod pilot) albo w statyw z głowicą o udźwigu do 3 kg, dostosowanym do instalacji lustrzanek, kamer, aparatów bezlusterkowych wraz z osprzętem (Statyw Joby GorillaPod 3K). Jeżeli jednak nie masz zbyt dużych oczekiwań i potrzebujesz jedynie taniego statywu do kamery sportowej typu GoPro, wystarczy ci zwykły giętki statyw, taki jak ten: https://medialove.pl/statyw-elastyczny/.
Mikrofon
Urządzenia nagrywające posiadają mikrofon, jednak w wielu przypadkach może okazać się on niewystarczający lub rejestrować dźwięk niskiej jakości, z szumami. Dlatego warto sprawić sobie dodatkowy i używać go zawsze, gdy audio z kamery będzie za słabe. Jakie modele polecamy? M.in. popularne Rode VideoMic Rycote oraz Rode VideoMic Pro Rycote Stereo.
W jakim programie obrabiać filmy?
Nakręcenie wideo to nie wszystko. Zanim wrzucisz filmik do sieci, czeka cię jeszcze obróbka materiału. Jaki program do obróbki filmów z kamery sportowej będzie odpowiedni? Możesz wybierać spośród kilku opcji. Z darmowych szczególnie warte uwagi są OpenShoot, Kdenvile oraz BlackMagic DaVinci Resolve 15. Oczywiście, jeżeli mocno interesujesz się montażem, możesz zainwestować w płatne programy, wyposażone w dodatkowe funkcje umożliwiające urozmaicenie filmu o różne efekty.
Nina
Bardzo przydatne informacje, dziękuję