Sentymentalna podróż do początków gier, kiedy to nie wygląd graficzny, tylko interesująca akcja miała znaczenie. Im trudniej było przejść kolejny poziom, tym lepiej, a satysfakcja z wygranej była ogromna. Dla fanów takich tytułów jak Mario, Tetris czy Golden Sun mamy coś specjalnego – mini konsole CoolBaby, które pozwolą znów przenieść się do tamtych czasów. Chcesz zagrać? Spraw sobie retro Game Boy’a!

 

Czym jest Game Boy i jak powstał?

Game Boy to przenośna konsola do gier stworzona przez japońską firmę Nintendo. Do jej najcharakterystyczniejszych elementów należą krzyżakowy kontroler i kartridż na gry (to nośnik danych umieszczany w tylnej części urządzenia). Konsola trafiła na rynek w 1989 r. i w standardzie posiadała zainstalowaną grę Tetris, niemniej w kolejnych latach wydawano ją bez tejże gry, w niższej cenie. Lata świetności przenośnych konsol przypadły na lata 90. XX w., niemniej dziś znów wracają do łask. Wszystkim, którzy zamierzają sobie sprawić mini konsolę w stylu retro, polecamy ten produkt:
https://medialove.pl/mini-konsola-coolbaby-czerwona/

 

 

Parametry Game Boy’a

Każdy Game Boy składa się z procesora, wyświetlacza LCD i pamięci RAM. Poza tym zasilany jest bateriami AA lub AAA i posiada głośnik. Jego parametry przedstawiają się następująco:

 

Wyświetlacz

Starsze modele konsol wyświetlają obraz czarno-biały lub w odcieniach szarości, natomiast nowe w kolorze. Ekrany zastosowane w pierwszych konsolach bazują na LCD odbiciowym, co oznacza, że na spodzie mają lustro odbijające światło z zewnątrz. Niestety tego typu rozwiązanie nie pozwala komfortowo grać w gorszych warunkach oświetleniowych, dlatego późniejsze wersje produktu wyposażano już w podświetlenie umożliwiające korzystanie z urządzenia w nocy. Wielkość wyświetlacza wynosi ok. 2,5 do 3 cali.

 

Rozdzielczość

W większości produktów rozdzielczość wynosi 240×160 pikseli, więc obraz jest mocno ziarnisty, ale to przecież w tym tkwi cały urok konsol! Rozpikselowani bohaterowie i znikoma ilość detali to prawdziwy smaczek. Zresztą nie o jakość grafiki tutaj chodzi, ale o niezapomniany klimat i dobrą zabawę, której pierwsze na rynku gry dostarczały całe mnóstwo dzięki wciągającej fabule.

 

Wielkość i waga

Pierwsze konsole były dość duże, grube i ciężkie, ale z czasem zaczęto je odchudzać, by poprawić wygodę użytkowania. Stąd też osiągnęły kieszonkowe rozmiary.

 

Kartridże

Kartridże to nośniki, na których zapisywano gry. W zależności od modelu konsoli miały różną pojemność. Aktualnie dostępne są i takie, które wczytują grę z karty SD. Aby uruchomić gierkę, należy najpierw nagrać ją na kartę SD przy pomocy dedykowanego oprogramowania, później umieścić ją w kartridżu, a ten włożyć do portu w konsoli. Świetne rozwiązanie, gdy nie posiada się konsoli z „kompatybilnością wsteczną” (funkcja pozwala odtwarzać gry przeznaczone na starsze modele Game Boy’ów).

 

Zasilanie

Przeważnie przenośne konsole działają na baterie alkaliczne: paluszki AA lub AAA, jednak można spotkać i takie z akumulatorem jonowo-litowym (ma go np. oferowana przez nas konsola CoolBaby) podłączane do ładowarki.

 

Zalety Game Boy’ów

Przenośne konsole pozwalają poczuć niezapomniany klimat i przenieść się do czasów, kiedy fabuła a nie oprawa graficzna decydowała o atrakcyjności gry. Game Boy stanowi idealny gadżet dla miłośników retro gier, który za sprawą kompaktowych rozmiarów można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. To swego rodzaju mini centrum rozrywki, z którego można skorzystać w każdej wolnej chwili. Zaletą konsoli jest też uniwersalność – nie ma żadnych ograniczeń wiekowych co do korzystania z niej, toteż sprosta oczekiwaniom zarówno starszych, jaki i młodszych graczy.