Monitorowanie aktywności fizycznej nigdy nie było tak proste! W opracowaniu efektywniejszych treningów i uzyskiwaniu coraz lepszych rezultatów pomoże Ci smartwach. Czym jest ten ubieralny gadżet i jak wybrać idealny dla siebie?

Czym jest smartwach?

 

Smartwach to inteligentny zegarek wyposażony w system operacyjny, czujniki i innowacyjne moduły do pomiaru wybranych parametrów. To zminiaturyzowany smartfon z elektronicznym wyświetlaczem wybudzanym przez takie podniesienie ręki, jak przy sprawdzaniu godziny. Zbiera i analizuje dane dotyczące aktywności fizycznej i wyświetla je na ekranie bądź na smartfonie, o ile wcześniej zostanie z nim sparowany. Wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak barometr, kalendarz czy kalkulator, co czyni z niego urządzenia wielozadaniowe.

 

Smartwach dopasowany do indywidualnych potrzeb

 

Wybór smartwacha to nie taka łatwa sprawa, zwłaszcza że większość modeli dostępnych na rynku oferuje takie same lub podobne funkcje. Jak zatem znaleźć idealny, w pełni odpowiadający potrzebom? Przyjrzyj się poniższym aspektom.

Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, to system operacyjny. Jeżeli zamierzasz sparować urządzenie ze smartfonem, by zwiększyć zakres jego możliwości, to oba urządzenia powinny mieć takie samo oprogramowanie. Najczęściej w smartwachach stosuje się jedno z następujących rozwiązań: Watch OS, Android Wear oraz Tizen. Watch OS pozwala łączyć się z produktami marki Apple wyposażonymi w system iOS. Android Wear współpracuje z telefonami z Androidem, natomiast Tizen jest kompatybilny ze smartfonami firmy Samsung, dokładniej mówiąc z telefonami należącymi do serii Galaxy. Co więcej, w sprzedaży dostępne są też inteligentne zegarki, które wspierają więcej niż jeden system. Do tej grupy zaliczają się m.in. smartwache dostępne w naszym sklepie.

 

Następnie przychodzi pora na wyświetlacz. Większość urządzeń posiada wyświetlacz IPS i OLED/AMOLED, czyli wielokolorowe ekrany, takie same jak w smartfonach. W tej kwestii nie masz więc zbyt dużego pola do wyboru. Ogromne znaczenie odgrywają za to jego kształt oraz wielkość. Do dyspozycji masz produkty z okrągłą i prostokątną tarczą, z ekranem wielkości 1,2-1,5 cala, przy czym większe cieszą się znaczniejszym powodzeniem u mężczyzn.

 

Co dalej? Oczywiście funkcje. Jeśli nie masz pojęcia, jaki smartwach będzie dla Ciebie jak znalazł, skup się właśnie na tym kryterium. Urządzenie ma być w 100% przydatne, więc zastanów się, czego oczekujesz. Niemal każdy z nich wyposażony jest w pulsometr, krokomierz, licznik kalorii, funkcję powiadomień o połączeniach przychodzących i wyświetlania wiadomości SMS oraz e-mail, dzięki której nie trzeba za każdym razem sięgać po smartfon. To podstawowe opcje, niemniej produkty mają też wiele innych, przy czym ich ilość i rodzaj uzależnione są od konkretnego modelu.

 

Do najpopularniejszych opcji dodatkowych należą: wbudowany moduł GPS do planowania i monitorowania trasy (przydatny biegaczom i w sytuacji, gdy produkt ma służyć za smartwach dla dzieci, bo pozwala sprawdzać, gdzie się znajdują), moduł badania EKG i analizy zmienności rytmu zatokowego oraz tryby automatycznie wykrywające rodzaj aktywności. Ponadto urządzenie może być wyposażone w kartę SIM i pełnić funkcję smartfona (wtedy można odbierać i wykonywać połączenia za pośrednictwem gadżetu), funkcję wyzwalacza migawki do zdalnego wykonywania zdjęć czy sterowanie głosowe.

 

Kolejna kwestia to pojemność baterii decydująca o czasie pracy urządzenia na jednym naładowaniu. Oczywiście im większa, tym smartwach będzie działał dłużej i wymagał rzadszego uzupełniania poziomu akumulatora. Najlepiej, żeby smartwach pracował nieprzerwanie od kilku do kilkunastu dni. Co jeszcze? Wodoodporność. Sprawdź, czy wybrany model posiada wodoodporną obudowę, dzięki czemu będzie można korzystać z niego w deszczu lub na basenie.15

Smartwach – ranking produktów dostępnych w naszym sklepie

Smartwach – ranking produktów dostępnych w naszym sklepie

 

Jesteś na kupnie smartwacha, ale do tej pory nie zdecydowałeś się na żaden model? Przejrzyj nasze propozycje, może coś wpadnie Ci w oko!

 

Smartwach iWown P1

Przystępny cenowo smart zegarek z automatycznymi trybami sportowymi, które samoczynnie się przełączają. Ma wodoodporną obudowę pozwalającą nurkować nawet na głębokość 50 m. Wibracjami powiadamia o połączeniach przychodzących. Na ekranie wyświetla treść wiadomości SMS oraz e-maili. Wyposażony w 3-osiowy sensor ruchu, czytelne menu i kilka tarcz graficznych do wyboru. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom przez całą dobę monitoruje rytm serca i wszelkie podjęte aktywności fizyczne, by później pomóc ocenić rezultaty i określić jeszcze ambitniejsze cele do osiągnięcia. Lekki, niewielki i łatwy w obsłudze.

Smartwatch iWown P1C

Zaawansowane urządzenie z funkcją GPS oraz kompasem do planowania i śledzenia trasy w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem map Google. Jak na to, co oferuje, to dość tani smartwach. Urządzenie jest bardzo komfortowe w noszeniu (w ogóle nie czuć go na ręku) i wyposażone w masę funkcji sportowych. Dodatkowo posiada pulsometr, moduł pomiaru EKG i monitor jakości snu. Produkt zaopatrzony jest w siedem trybów pracy dostosowanych do różnych aktywności fizycznych przełączanych automatycznie lub ręcznie.

 

Smartwach łatwo się obsługuje za sprawą dużego, kolorowego wyświetlacza. Dziewięć motywów graficznych umożliwia personalizację, natomiast wysoka klasa wodoszczelności sprawia, że można z niego korzystać pod wodą. Co więcej, gadżet jest odporny na kurz i wstrząsy, więc sprawdzi się nawet w ekstremalnych warunkach. Dostępny wkolorze czarnym (https://medialove.pl/smartwatch-iwown-p1c-czarny/) i szarym.

 

Pamiętaj, że smartwach ma poniekąd pełnić funkcję Twojego osobistego trenera, więc nie podejmuj pochopnych decyzji. Określ swoje potrzeby i dopasuj do nich urządzenie, by móc w pełni wykorzystać jego możliwości.