Podróż samochodem przy dźwiękach ulubionej muzyki – któż z nas jej nie lubi? Niestety starsze radia samochodowe nie posiadają portu USB, do którego można by wpiąć przenośną pamięć lub podpiąć po kablu telefon, aby puścić playlistę z wybranymi utworami. Co wtedy zrobić? Wymienić radio na nowe? Ależ skąd! Ratunkiem z tej niewygodnej sytuacji okazują się transmitery FM.

 

Transmiter FM – jak działa i czym jest to urządzenie?

 

Transmiter FM to niewielkich rozmiarów urządzenie do bezprzewodowego przesyłania muzyki. Przesył dźwięku z tabletu czy smartfona odbywa się za pośrednictwem fal radiowych, na określonej częstotliwości, do samochodowego zestawu audio. Aby nastąpił, należy sparować transmiter z wybranym urządzeniem poprzez Bluetooth (czasem trzeba jeszcze zainstalować specjalną aplikację, jednak w wielu modelach nie ma takiej konieczności).

 

Po „zintegrowaniu” urządzeń można puszczać piosenki z telefonu komórkowego albo zarządzać playlistą z poziomu transmitera – utwory wybiera się używając przycisków „poprzedni” i „następny”. Co ważne, większość tego typu gadżetów wyposażona jest w porty USB oraz czytnik kart micro SD. Wystarczy więc zapisać na pendrive lub karcie pamięci wybrane kawałki i podłączyć go/ją do transmitera samochodowego, a z głośników popłynie ulubiona muzyka.

 

Jakie funkcje może pełnić transmiter fm do telefonu?

 

Transfer plików mp3 to nie jedyna funkcja omawianego produktu. Urządzenie z wbudowanym mikrofonem świetnie sprawdzi się jako zestaw głośnomówiący. Po odebraniu połączenia głos rozmówcy rozlegnie się z głośników, więc można jednocześnie prowadzić auto i rozmawiać bez potrzeby trzymania smartfona przy uchu. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które polecamy każdemu.

 

Poza tym transmiter może służyć za ładowarkę – musi mieć tylko porty USB i układ ładowania. Po włożeniu transmitera do gniazda zapalniczki wystarczy podłączyć do niego telefon, a poziom baterii zacznie się uzupełniać z optymalną prędkością.

 

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego bez AUX?

 

Transmitery stworzono z myślą o kierowcach korzystających ze starszych modeli radia samochodowego, bez złącza AUX do podłączenia odtwarzacza mp3 czy telefonu za pomocą kabla mini jack. Jego podpięcie jest banalnie łatwe. Aby móc korzystać z transmitera, umieść go w gnieździe zapalniczki i sparuj z nośnikiem danych, z którego zamierzasz puszczać muzykę, czyli smartfonem lub tabletem. Następnie na nim i na radiu ustaw wspólną, najlepiej wolną częstotliwość, na której urządzenie będzie odbierało sygnał. To ważne, bo w innym wypadku będą przebijały stacje radiowe. I to wszystko! Urządzenia nie trzeba konfigurować, jest od razu gotowe do użycia. Dzięki prostej budowie, niewielkiemu rozmiarowi i ergonomicznemu kształtowi jego obsługa jest bardzo komfortowa.

 

Dlaczego warto sprawić sobie transmiter do samochodu?

 

Transmiter do radia samochodowego to tani, funkcjonalny gadżet, za sprawą którego unikniesz wymiany starego radia na nowe. Oferuje sporo możliwości – pozwala odtwarzać ulubioną muzykę z telefonu w samochodzie (albo z innego nośnika danych), słuchać audiobooków podczas jazdy i równocześnie ładować baterię smartfona bez obaw o jej uszkodzenie. To urządzenie, dzięki któremu nie będziesz musiał zabierać w podróż płyt. Wystarczy, że stworzysz na smartfonie playlistę, a wybrane nagrania będą zawsze pod ręką.

 

Z jego pomocą można zamienić samochodowy system audio w zestaw głośnomówiący, więc nie trzeba go kupować osobno (tym samym w kieszeni zostanie Ci więcej pieniędzy na inne wydatki). Z jego instalacją poradzi sobie każdy – w przeciwieństwie do montażu radia cały proces trwa chwilę i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

 

Jaki transmiter FM kupić? 

Jaki transmiter FM kupić?

 

Transmitery różnią się między sobą nie tylko ceną, ale i parametrami. Świetnej jakości produkt kupisz już za mniej niż 100 zł, aczkolwiek przy wyborze nie kieruj się wyłącznie ceną, lecz zwróć uwagę na jakość wykonania, budowę oraz wyposażenie.

 

Zdecydowana większość transmiterów FM zasilana jest z gniazda zapalniczki samochodowej. Decydując się na taki model, najlepiej zainwestować w urządzenie w niewielkim rozmiarze, które nie będzie ograniczać ruchów ręki przy zmianie biegów. Dobrze też, żeby uchwyt był regulowany, jednak w kompaktowych rozmiarów transmiterach nie jest wymagany.

 

Ważny jest też rodzaj zasilania. Zaopatrując się w urządzenie z akumulatorem, trzeba pamiętać o jego ładowaniu przed każdym użyciem. W przypadku urządzenia wtykanego do gniazda zapalniczki nie ma takiej potrzeby, więc polecamy je wszystkim zapominalskim. Co ważne, urządzenia przystosowane są do pracy pod napięciem 12 V (obecne w samochodach osobowych) albo 24 V (takie napięcie mają instalacje w ciężarówkach), zatem dobierz transmiter w zależności od tego, gdzie zamierzasz z niego korzystać. Możesz też nabyć produkt z wejściem obsługującym oba te zakresy napięciowe, co znacznie ułatwia sprawę.

 

Kolejna kwestia to jakość dźwięku. Im lepsze parametry prezentuje urządzenie, tym mniej szumów generuje, więc przyjemność ze słuchania jest większa. Aby wybrać najlepszy, sprawdź dane techniczne kilku produktów i porównaj je między sobą.

 

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Oczywiście na obecność lub brak wyświetlacza LCD. To element podwyższający funkcjonalność, toteż dobrze, żeby transmiter go miał. Nie musi być duży, ale powinien wyświetlać czytelne napisy. Poza tym warto sprawdzić, czy transmiter posiada gniazdo USB do podłączenia urządzeń zewnętrznych, slot do odczytywania danych zapisanych na karcie micro SD oraz moduł Bluetooth niezbędny do bezprzewodowej komunikacji z tabletem bądź smartfonem.

 

Jakie transmitery samochodowe oferujemy?

 

Oferujemy produkty spełniające najwyższe standardy. W asortymencie posiadamy transmiter FM Baseus i transmiter FM Bluetooth. Oba urządzenia zasilane są z gniazda zapalniczki i wyposażone we wszystkie wyżej wspomniane komponenty, czyli porty USB (mają dwa), czytnik kart micro SD (obecny tylko w transmiterze FM Baseus), Bluetooth, mikrofon oraz układ ładujący opracowany w technologii QC 3.0, która zapewnia naprawdę szybkie uzupełnianie baterii. Sporą zaletą urządzeń jest także intuicyjne pokrętło do wybierania fal radiowych, którym jednocześnie można odbierać połączenia przychodzące – aby to zrobić, trzeba nacisnąć umieszczoną na nim zieloną słuchawkę.