Kamery sportowe to idealne rozwiązanie dla aktywnych. Z ich pomocą kręcenie filmów nawet w ekstremalnych warunkach nie stanowi najmniejszego problemu. Urządzenia wyposażone są w szereg rozwiązań, które sprawiają, że mimo drgań, słabego kadrowania czy niedostatecznego oświetlenia wideo nie traci na jakości. Jakie parametry świadczą o wysokim standardzie kamery i w jaką się zaopatrzyć, aby być w pełni zadowolonym z jej możliwości?

Do czego służą kamery sportowe?

 

Kamery sportowe stworzono, by utrwalać wrażenia, zatrzymywać w kadrze zapierające dech w piersiach widoki, zapisywać wspomnienia. Są lekkie, odporne na uszkodzenia mechaniczne, mają kompaktowe rozmiary. Przystosowane do użytku w ekstremalnych warunkach i mocowania w najróżniejszych miejscach, np. do kierownicy roweru, ramienia, kasku, w celu uzyskania ciekawszej perspektywy. Idealne dla aktywnych, bo pozwalają tworzyć wideo dynamiczne, pełne emocji i niesamowitych efektów.

 

Kamerki sportowe – najistotniejsze parametry

 

O komforcie użytkowania i jakości wykonywanych filmów/zdjęć decydują wybrane parametry techniczne urządzenia. Dobra kamera sportowa powinna mieć solidną, wytrzymałą i odporną na wstrząsy obudowę, która zapewni łatwy dostęp do przycisków odpowiadających za obsługę i konfigurację sprzętu. Ważne też, żeby dobrze znosiła szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, była lekka i wodoodporna, tym bardziej jeśli zamierzasz korzystać z niej przy uprawianiu sportów wodnych.

 

Kolejna sprawa to rozdzielczość i obiektyw, czyli elementy kluczowe dla uzyskania doskonałej jakości. Najlepiej, aby rozdzielczość wynosiła przynajmniej 1080p, a sprzęt oferował nagrywanie w Ultra HD, Full HD, w 2,7K albo 4K, w co najmniej 30 klatkach na sekundę, przy czym optymalnie gdyby było to 50-60 klatek na sekundę. Sprzęt o takich osiągach pozwoli zachować płynność obrazu, dynamizm i ładne przejścia między ujęciami. Natomiast co się tyczy obiektywu – powinien być szerokokątny, o polu widzenia wynoszącym 120°-170°, co pozwoli uchwycić duży zakres otoczenia i zarejestrować detale. Co ważne, tego typu obiektywy lubią zniekształcać obraz, tworząc efekt tzw. rybiego oka. Aby go uniknąć, warto wybrać sprzęt, który niweluje problem.

 

Kamerki sportowe – najistotniejsze parametry

Co jeszcze powinna posiadać profesjonalna kamera do nagrywania? Stabilizację obrazu eliminującą drgania, dzięki której obrazy zyskują lepszą ostrość i nie są rozmazane, oraz w miarę duży ekran LCD umożliwiający podgląd obrazu czy kadrowanego ujęcia. Wyświetlacz ułatwia też konfigurację sprzętu i dostosowanie jego opcji do aktualnych potrzeb.

 

Poza tym trzeba wspomnieć o karcie pamięci. Jej pojemność rzutuje na to, jak długie filmy można nagrywać. Z chwilą zapełnienia miejsca, następuje nadpisanie istniejącego materiału. Planując częste i długie filmowanie, warto zainwestować w sprzęt wyposażony w pojemną kartę pamięci lub po prostu zaopatrzyć się w zapasową, by nie musieć często zgrywać plików.

 

Ostatnie wymagające ujęcia kwestie to Wi-Fi, wbudowane tryby oraz funkcja robienia zdjęć. Wi-Fi jest niezbędne do sparowania sprzętu z urządzeniem mobilnym w celu przesłania na niego filmów/zdjęć, np. po to by je obejrzeć, poddać obróbce albo udostępnić w mediach społecznościowych. Jeżeli zaś chodzi o wbudowane tryby, to pozwalają urozmaicić film różnymi efektami, sprawiają, że staje się on o wiele bardziej interesujący. Najbardziej pożądanym trybem jest SlowMotion wykonujący ujęcia w zwolnionym tempie. Natomiast funkcja wykonywania zdjęć zwiększa możliwości urządzenia i podnosi jego funkcjonalność.

Jaką kamerkę sportową kupić Subiektywny ranking kamer sportowych

Kamery sportowe – ranking naszego sklepu

 

Od pewnego czasu przeglądasz rozmaite oferty, porównujesz parametry i zastanawiasz się, jaką kamerę sportową kupić? Poniżej znajdziesz kilka propozycji urządzeń z różnej półki cenowej, wyposażonych w mniej lub bardziej zaawansowane opcje.

Kamera sportowa SjCam SJ8 Pro

To kamera ósmej generacji, intuicyjna w obsłudze, z kilkoma trybami pracy. Nagrywa w 4K, w 60 klatkach na sekundę. Posiada szerokokątny obiektyw o polu widzenia wynoszącym 170°, złożony z 7 soczewek, z których dwie są soczewkami asferycznymi. Kamera rejestruje płynny obraz z detalami, bez obniżających jakość rozmyć. Urządzenie wraz z obudową jest wodoszczelne, ma duży dotykowy wyświetlacz i wydajną baterię, pozwalającą na 90-minutowy zapis filmu. Do tego posiada funkcję redukującą zakłócenia, 8-krotny zoom optyczny, mikrofon stereo i Wi-Fi pracujące na dwóch częstotliwościach, co czyni sprzęt najlepszą kamerą sportową tego producenta.

Kamera sportowa SjCam SJ7 Star

To kamera żyroskopowa, z sensorem akcelerometru dla zapewnienia płynności obrazu. Obsługuje natywną rozdzielczość 4K. Wyposażona jest w niezawodnie działające podzespoły,  duży dotykowy ekran oraz obiektyw 7G z przesłoną F/2.5. Umożliwia wykonywanie zdjęć w formacie RAW, w rozdzielczości 12 Mpx. Za sprawą aluminiowej obudowy sprzęt sprawdzi się w niemal każdych warunkach.

Kamera sportowa SjCam SJ4000

Dość tania kamera sportowa, z dużym wyświetlaczem LCD, oferująca nagrywanie w Full HD, w rozdzielczości 1080p. Do jej największych atutów należą szerokokątny obiektyw o 170° polu widzenia, kompaktowe rozmiary, lekkość, rejestracja dźwięku, wykonywanie zdjęć oraz wyjście HDMI.

Kamera sportowa SjCam SJ6 Legend

Produkt ze średniej półki cenowej, z możliwością zdalnego sterowania za pomocą smartfona lub tabletu. Zbudowany na bazie wydajnie działających podzespołów. Ponadto wyposażony w dotykowy ekran dla zapewnienia wysokiego komfortu użytkowania oraz 2 baterie umożliwiające długie nagrywanie. Urządzenie jest wodoodporne, a przy nagrywaniu wykorzystuje stabilizację obrazu. Można do niego podłączyć pilot lub mikrofon. Sprzedawane w zestawie z licznymi akcesoriami mocującymi.

Kamera sportowa EKEN H9R

Sprzęt nagrywa w interpolowanej jakości 4K, w rozdzielczości Ultra HD, ma 2-calowy wyświetlacz, a do zestawu dołączone są 2 baterie przedłużające czas działania urządzenia. Kamerą można zdalnie sterować przez smartfon lub tablet, o ile wcześniej zainstaluje się dedykowaną aplikację. Do produktu dołączono szereg akcesoriów umożliwiających montaż kamery w różnych miejscach. Dostępny w czterech kolorach.

Kamera sportowa EKEN H5S Plus

Kamera nagrywa w Real 4K, wyposażona jest w elektroniczną stabilizację obrazu, dotykowy wyświetlacz, wodoszczelną obudowę oraz Wi-Fi. W modelu zastąpiono wypukłą osłonę obiektywu płaską, co znacznie poprawiło jakość obrazu nagrywanego pod wodą. Do zestawu dołączono także 2 baterie 1050mAH, dzięki którym można filmować jeszcze dłużej.

Kamera DJI Osmo Pocket

Kamera sportowa z gimbalem automatycznie dostosowującym położenie urządzenia względem filmowanego obiektu. To niewielkich rozmiarów urządzenie (mieści się w dłoni), które cicho pracuje, nagrywa w 4K, w 60 klatkach na sekundę i robi zdjęcia w 12 Mpx rozdzielczości. Posiada obiektyw z przesłoną  f/2.0, dotykowy wyświetlacz z przyciskami ułatwiającymi obsługę oraz uniwersalny port do podłączenia urządzeń zewnętrznych. Kamerę można zintegrować ze smartfonem i za pomocą dedykowanej aplikacji Mimo edytować filmy/zdjęcia oraz udostępniać je w mediach społecznościowych.